Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA: Starostové píší opavským poslancům

Opavsko – Starostové jedenácti obcí Mikroregionu Hvozdnice požádali opavské zákonodárce o pomoc pro podobu chystané novely zákona o přerozdělování daní. Jde o to, že v současné době získávají z daní nejvíc střední a velká města, hlavně Praha, Brno, Plzeň a Ostrava, na úkor středně velkých obcí.

9.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Otevřeným dopisem oslovili poslance Václava Klučku (ČSSD), Miroslava Opálku (KSČM) a Zbyňka Stanjuru (ODS) i senátora Václava Vlčka (ODS). Starostové v něm mimo jiné konstatují, že nechtějí připravit velká města o peníze, které jistě také potřebují, ale volají po optimální cestě, která by finanční křivku mezi městy a obcemi spravedlivě narovnala.

„Uvítali bychom, kdyby nám v této záležitosti opavští poslanci pomohli,“ říká slavkovský starosta Vladimír Chovanec.

Co na dopis starostů říkají opavští poslanci?

Václav Klučka (ČSSD): Novela je vládním návrhem, který chce přidat menším obcím a s jejich podporou nemám žádný problém. Až potud je to v pořádku, ale stát nesmí zase ubrat velkým městům. Když vezmu náš region, tak by nižší částka pro Ostravu poškodila kraj. Ten by musel sanovat některé částky, které si město dosud hradí samo, a nezbyly by mu peníze pro menší obce. Ideálním řešením by podle mě bylo, kdyby stát našel v rozpočtu jiné prostředky.

Miroslav Opálka (KSČM): Určitě budu hlasovat pro spravedlivější rozdělení daní, než je to současné. V první řadě se ale musím seznámit s tím, jaká jsou pro to nastavená kritéria. Na jednorázové akce většího rozsahu obce zatím dostávají od státu dotace mimo rozpočet určení daní. Hrozí nebezpečí, že by státní dotace novým přerozdělením daní buď úplně zanikly, nebo by byly výrazně omezené. V takovém případě by totiž obcím částka z nového přerozdělení daní nemusela stačit.

Zbyněk Stanjura (ODS): Záležitost jsem projednal a ODS podá návrh, aby obce dostaly částku celkem do 14,5 miliardy korun. Naprostá většina těchto peněz by byla určena obcím od pěti set do 20 tisíc obyvatel, protože ty jsou z našeho pohledu nejvíce postiženy. Pro velká města by částka z přerozdělení daní zůstala stejná jako dosud. Návrh projednáme hned, jakmile přijde novela zákona do Poslanecké sněmovny. V tomto duchu jsem už starostům Mikroregionu Hvozdnice odpověděl.

Václav Vlček (ODS): Plně souhlasím se stanoviskem obcí k nespravedlivému postoji při přerozdělování daní a v tomto směru také starostům napíšu. Jsem přesvědčený, že jejich požadavky jsou oprávněné. Podle mého názoru by jim však peníze navíc neměly být poskytovány na úkor velkých měst.

Štěpánkovice, odpovídal místostarosta Jaromír Nevřela

Jak byste v obci využili případné peníze navíc?
Rád bych uvedl jen některé body, se kterými se potýkáme. V první řadě bychom potřebovali zrekonstruovat mateřskou školu a základní školu, kterou máme zrekonstruovanou pouze zčásti. Dále bychom peníze využili na opravu kanalizací a některých komunikací, které máme v kritickém stavu.

Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo to potřebujete a proč?
V naší obci nemáme žádné sociální zařízení typu domu s pečovatelskou službou, které je v dnešní době hodně potřebné. Jinak peněz v obcích není nikdy dost, protože zvelebování a údržba obce stojí nemalé peníze.
Neplachovice, odpovídala starostka Dana Schreierová

Jak byste v obci využili případné peníze navíc?
Určitě k dalšímu rozvoji obce. Máme třináctitřídní spádovou základní školu, která potřebuje celkovou rekonstrukci. Mateřskou školu máme v budově, která by také potřebovala celkovou rekonstrukci. Proto ji chceme přemístit do základní školy. Využili bychom ji k řešení kanalizace a napojení na ČOV, pro zateplení, výměnu oken, výměnu kotlů, otopné soustavy, na rekonstrukci školního hřiště a na rekonstrukci zámku, který se nám vrátil do majetku.

Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo to potřebujete a proč?
Prioritou je pro nás v současnosti základní škola, ale neopomíjíme ani další potřeby. Musíme mít v provozu veřejné osvětlení, staráme se o místní hřbitov, zaměstnanci uklízejí rozsáhlé obecní pozemky. Pokud budeme mít větší množství peněz než dosud, určitě si poradíme.
Slavkov, odpovídal starosta Vladimír Chovanec:

Jak byste v obci využili případné peníze navíc?
Peníze by nám pomohly například v projektu na nadstavbu hasičské zbrojnice i při intenzifikaci čistírny odpadních vod.

Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo to potřebujete a proč?
Je toho dost. Potřebujeme vybudovat silnice, opravit chodníky kolem výpadovky, upravit park u ZŠ i chodníky na hřbitově.
Nové Sedlice, odpovídala starostka Zuzana Rohovská

Jak byste v obci využili případné peníze navíc?
Na všechno. Náš rozpočet totiž neumožňuje skoro nic.

Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo to potřebujete a proč?
Kdyby opravdu bylo něco navíc, tak určitě budeme opravovat silnice, chodníky, zkrátka infrastrukturu, také bychom rádi opravili některé budovy a vyměnili okna. Hlavně tam, kde nám utíká spousta peněz za teplo.
Kyjovice, odpovídal starosta Zbyněk Petruška

Jak byste v obci využili případné peníze navíc?
Chceme v dalších dvou letech opravit především naše sportovní zařízení, hřiště a jeho zázemí. Já jsem také byl ohledně přerozdělování v Praze a podle mě by to mělo vyjít. Určitě bude vůle, aby se nový systém nedotkl čtyř největších měst, a přesto malé obce získaly něco navíc. Myslím, že z tohoto pohledu je to šťastné řešení. Co mě ale takovým optimismem nenaplňuje, je, že právě Moravskoslezský kraj bude nejvíce ztrátový a přijde o nějakých čtyři sta milionů.
Bolatice, odpovídal starosta Herbert Pavera

Jak byste v obci využili případné peníze navíc?
Nové rozpočtové určení daní (RUD) přinese obci asi deset a půl milionu korun. To je částka, která by výrazně pomohla urychlit opravu místních komunikací a chodníků. Rovněž bychom mohli dokončit rekonstrukci areálu školy a udělat moderní víceúčelové hřiště, zlepšit bezbariérové přístupy do některých obecních i veřejných budov, opravit areál fotbalového hřiště.

Mohli bychom odkládat finance na opravu obecní kanalizace, opravili bychom také ještě neopravené obecní domy, jako například bytový dům, hasičské zbrojnice atd. Uměli bychom pořídit hasičům nové menší hasičské vozy, udrželi bychom stávající bohatou kulturní činnost v obci, mohli bychom pokračovat v dalších aktivitách řešení problémů společně s občany a podobně.

Určitě by to obci více uvolnilo ruce a nemusela se neustále bát, že nezíská peníze z dotačních programů.

Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo to potřebujete a proč?
Občané by určitě přivítali rychlejší opravu komunikací a chodníků, protože na tyto stavby se zatím získaly dotační peníze jen zřídka a ještě je nemáme všechny upraveny tak, aby odpovídaly standardům pro moderní vesnice. A jinak by obce potřebovaly větší volnost od poslanců a jejich zákonů, protože obce nevykonávají vlastně samosprávu, ale zprostředkovanou a řízenou státní správu.
Otice, odpovídal starosta Vladimír Tacík

Jak byste v obci využili případné peníze navíc?
Peníze, které bychom po době finančního temna dostali, bychom investovali do oblastí, kde deset let chybí – do místní komunikace, chodníků, zeleně, komunální techniky.

Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo to potřebujete a proč?
Přibude nám nutnost postupně rekonstruovat čističku odpadních vod. Chybí však i důkladnější rekonstrukce budov, v našem případě budovy kulturního domu, kuželny a budovy obecního úřadu. V plánu jsou i další projekty – osvětlení přechodů, vybudování dostačujícího vodovodního řadu do Otic-Rybníčků, kanalizace Rybníčků, dokončení naučné stezky Hvozdnice a podobně. Pro kulturní akce nemáme prodejní stánky, stany pro návštěvníky ani peníze na soubory a skupiny, které by k nám mohly zavítat.
Bělá, odpovídal starosta Karel Krupa:

Jak byste v obci využili případné peníze navíc?
Přerozdělením daně by nám pomohlo pro spoustu aktivit, protože už jsme finančně docela na hraně a každá koruna má pro nás svou cenu. Pokud by nám přibylo 1,5 milionu korun, mohli bychom například investovat i do cestovního ruchu, protože naše obec má návštěvníkům co nabídnout.

Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo to potřebujete a proč?
Vybudovat a doopravit místní komunikace, zajistit rekultivaci skládky, pro klid lidí regulovat místní potok a postavit zábrany proti přívalovým dešťům.
Markvartovice, odpovídal starosta Petr Pastrňák

Jak byste v obci využili případné peníze navíc?
Naším největším úkolem bude stavba kanalizace za tři sta milionů. Je to pro nás velký problém, snažíme se získat vhodné dotace, ale určitě se neobejdeme bez nějakého dalšího úvěru. Takže každá koruna navíc pro obec by senámteď opravdu hodila.
Litultovice, odpovídal starosta Jan Raida

Jak byste v obci využili případné peníze navíc?
Našemu městysi by peníze navíc umožnily dopředu naplánovat všechny potřebné investice. Týkají se silnic i chodníků, veřejného osvětlení i výstavby hasičské zbrojnice a kulturního domu. Také bychom mohli lépe spolufinancovat všechny dosavadní dotační tituly.

Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo to potřebujete a proč?
Potřebujeme rekonstrukci i přístavbu školy, odkalování a čištění odpadních vod a rádi bychom měli funkční podnikatelské centrum včetně sběrného dvora.
Chvalíkovice, odpovídala starostka Lenka Zaoralová

Jak byste v obci využili případné peníze navíc?
Na nutné opravy objektů v majetku obce, například na rekonstrukci kaple svatého Michaela Archanděla, na kterou se nám nedaří získat dotace. Opravili bychom podlahu v sokolovně, která je padesát let stará a potřebuje výměnu. Zrekonstruovali a zateplili bychom budovu bývalé MŠ, kde je teď dům služeb. Opravu by potřebovalo i zdivo v hasičské zbrojnici, chodníky a místní komunikace. Určitě by se nám hodily peníze na vybudování inženýrských sítí a komunikace v ulici Za Humny. Také bychom rádi obnovili třešňovou alej a rozšířili kulturní a sportovní aktivity v obci.

Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo to potřebujete a proč?
Dokončit zpracování nového územního plánu obce, protože je důležitý pro další rozvoj obce. Dále zahájit přípravu k vybudování ČOV. Také bychom rádi vybudovali víceúčelové hřiště.
Větřkovice, odpovídal starosta Dušan Lederer

Jak byste v obci využili případné peníze navíc?
Byla by to jedna z možností, jak úspěšně realizovat akce, na které není dotace pro obce naší velikosti. Bylo by to asi dva tisíce sto korun na občana na rok a spolu s tzv. volnými financemi z vlastního stávajícího rozpočtu by se daly realizovat akce, na které zatím není dostatek financí.

Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo to potřebujete a proč?
V naši obci schází zpevněné místní komunikace (včetně asfaltového povrchu), zatím není v obci kanalizace ani čistička odpadních vod.
Sudice, odpovídal starosta Petr Halfar

Jak byste v obci využili případné peníze navíc?
Tak nevím, jestli to budou peníze navíc, nebo teprve dojde k nějakému spravedlivějšímu přerozdělování daní a rozdíly budou, jak pan premiér Nečas slíbil, jedna ku třem. A tyto peníze , které nám jsou odepírány už několik let, samozřejmě umíme správně využít. Zatím totiž jen běháme po úřadech a vyřizujeme projekty, na které se dají získat peníze z dotací, i když nejsou tyto projekty pro nás životně důležité. A tam, kde je potřebujeme, tam třeba v dotačních titulech již nejsou a nám pak nezbývá než si na ně půjčit.

Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo to potřebujete a proč?
Máme samozřejmě plno investičních záměrů jako každá obec. Potřebujeme opravit chodníky, veřejné osvětlení, budovat inženýrské sítě pro výstavbu nových rodinných domků, děláme nový územní plán, potřebujeme zrekonstruovat budovu obecního úřadu, v obci nejsou lékaři, pošta má snížený počet provozních hodin, do školy nám chodí málo dětí, je toho prostě spousta. Peníze jsou zapotřebí,kamse jen podíváte.
Služovice, odpovídal starosta Petr Večerek

Jak byste v obci využili případné peníze navíc? Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo co potřebujete a proč?
Za 1,5 milionu korun bychom dokončili stavbu nového chodníku kolem mateřské školy, rozšířili bychom kapacitně nevyhovující obchod, nechali zateplit obecní budovy, zhotovit jim fasády a vyměnit okna. Lépe by se nám zajišťovala i spoluúčast na výstavbě čističky odpadních vod.

Projektů, které bychom chtěli dotáhnout do vítězného konce je celá řada a myslím, že by nám na ně ani zvýšená částka nestačila.
Skřipov, odpovídala předsedkyně finančního výboru Eva Ulmanová


Jak byste v obci využili případné peníze navíc? Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo co potřebujete a proč?
K rekonstrukci bývalé školy a její přeměnu na funkční objekt, na nákup pozemků, které bychom po vybudování infrastruktury proměnili na stavební parcely a nabídli našim občanům k výstavbě rodinných domů. Dnešní situace je taková, že zájemce nejsme schopni uspokojit a mrzí nás odchod mladých lidí z obce.

Máme havarijní stav obecních komunikací, potřebujeme zajistit rekonstrukci hřbitovní zdi v centru obce i místní rozhlas pro aktuálnímu informování.
Ludgeřovice, odpovídal starosta Daniel Havlík

Jak byste v obci využili případné peníze navíc? Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo co potřebujete a proč?
Máme tu řadu připravovaných projektů, například rekonstrukce školy, rekonstrukci požární zbrojnice nebo výměnu škváry za umělou plochu na našem fotbalovém hřišti. Stejně jako jinde ani u nás nemáme dostatečné prostředky na údržbu komunikací a takto bych mohl pokračovat dál.
Hať, odpovídal starosta Pavel Kotlář

Jak byste v obci využili případné peníze navíc? Co ve vaší obci nejvíce chybí nebo co potřebujete a proč?
Máme připravené projekty, které v současné době nemůžeme z nejrůznějších důvodů realizovat. Čeká nás dvouletá stavba sušičky i kanalizace a nechceme, abychom tím finančně zablokovali chod obce. Dnes je potřeba ke všem dotacím mít spoluúčast obce, a tak by peníze navíc určitě pomohly třeba k získávání dalších dotací a realizaci dalších plánů, které máme.

9.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení