Hlubočský starosta Jiří Najvert s konáním olympiády v Česku nesouhlasí v případě, že by pro obce znamenala drastické snížení financí. „Už tak jsme hodně omezováni a potřebujeme zajistit spoustu důležitějších věcí. Peníze nemáme ani na kanalizaci nebo na čističku, o dalších potřebných věcech nemluvě,“ míní starosta Najvert.

Jeho šilheřovický kolega Martin Čecháček má podobné obavy. „Proti konání olympiády bych určitě neprotestoval, pokud by nebyla na úkor obcí. Jestliže však zisk skončí v Praze a náklady ponesou obce, bylo by to nefér. Pro každodenní život našich lidí potřebujeme peníze hlavně na investice. Potřebujeme jich nutně zajistit celou řadu a všechno končí už teď na nedostatku peněz,“ konstatuje starosta Čecháček.

Bolatický starosta Herbert Pavera to vidí jinak. „Pokud by se část soutěží konala například v Ostravě, měl by z toho určitě prospěch i Moravskoslezský kraj. Obce by to zcela jistě finančně zatížilo, ale příprava by na druhé straně mohla zase přispět ke zlepšení jejich infrastruktury,“ domnívá se starosta Pavera. Raduňská starostka Ludmila Juráňová zatím pociťuje nedostatek informací, a proto nemá k problému vyhraněný postoj. „Pokud nebudu vědět, co všechno si konání olympiády vyžádá a co by mohlo přinést, nemohu se k tomu dost dobře vyjádřit,“ říká starostka Juráňová.

Starosta Hradce nad Moravicí Karel Valušek zůstává klidný. „Tyto starosti považuji v době, kdy ještě nejsou specifikovaná místa pro získávání peněz na zajištění akce, za předčasné. Možnosti, že by se olympiáda konala v naší republice, osobně moc šancí nedávám,“ míní starosta Valušek. Hlučínský starosta David Maňas by olympiádu v republice přivítal. „Kromě věhlasu by mohla přinést také zviditelnění republiky ve světě i zvýšení turistického ruchu. Pokud bych byl osloven, určitě bych se k protestu proti ní za Hlučín nepřipojil,“ ujišťuje starosta Maňas.

Uvítal by ji také vítkovský místostarosta Oldřich Vícha, ale je si vědom i druhé strany mince. „Určité obavy z finančního dopadu na bedra obcí máme a dosud nám je nikdo nevyvrátil. Taková celosvětová sportovní akce je finančně velmi náročná a nepochybně bude mít dopad na státní rozpočet. Tím budou zcela logicky omezené i veřejné rozpočty,“ konstatuje místostarosta Vícha.