VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové měst mají v plnění slibů rezervy

Opavsko - Myslíte si, že představitelé radnic, jimž jste dali v komunálních volbách svůj hlas, splnili loni své sliby? Posuďte sami, jak se vyrovnali s otázkou, kterou jsme jim na toto téma položili. Říkají pravdu, jsou sebekritičtí, nebo jejich odpovědi neberete? Ať již po přečtení této strany získáte názor jakýkoliv, napište nám ho. Zveřejníme jej.

9.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Splnili starostové městských radnic na Opavsku to, co na začátku minulého roku slibovali svým voličům? Podle jejich slov se některé plány zrealizovat podařilo, jiné nikoli. To, jestli mluví starostové pravdu, nebo jde jen o pouhé výmluvy, posuďte sami. Vítkovští se v minulém roce soustředili především na rekonstrukci kina. „Potřebnou částku ve výši přes třicet milionů korun by naše město nezvládlo, a proto jsme žádali o příspěvek z Norských fondů. Ten se nám však nepodařilo získat,“ vysvětluje starosta Vítkova Pavel Smolka (SNK) s tím, že letos o tyto peníze budou opět usilovat, a to za předpokladu, že splní stanovené podmínky.

„V dalších investicích, například v regeneraci panelového sídliště nebo při rekonstrukci bývalé turistické základny na Podhradí na byty, jsme úspěšní byli. Do nového roku si dávám jen profesní předsevzetí. K hlavním patří zvýšení možností sportovního i kulturního vyžití dětí a mládeže,“ doplnil starosta.

Také Budišov nad Budišovkou vstoupil do letošního roku s nesplněným záměrem předchozích let. „Už delší dobu plánujeme výstavbu nové tělocvičny, na kterou se nám ani vloni nepodařilo peníze od ministerstva financí získat. Přesto se nevzdáme a budeme znovu žádat jak ministerstvo, tak i evropské fondy, protože částka představuje zhruba 25 milionů korun,“ uvedl starosta Budišova nad Budišovkou František Vrchovecký (KDU-ČSL) a dodal: „Vloni se nám podařilo celkově dokončit výstavbu čističky odpadních vod i kanalizačních sběračů a stihli jsme dotáhnout do konce i řadu drobnějších investic. Letos chceme zajistit také vodovod pro občany ve Starých Oldřůvkách a v Guntramovicích máme v plánu vybudovat v lyžařském areálu z bývalé školy turistickou ubytovnu, která je hodně potřebná.“

V Hradci nad Moravicí na otázku, zda splnili sliby dané voličům, odpověděl místostarosta Karel Hanák (NK) následovně: „Troufnu si tvrdit, že ano. Pochopitelně ne všechno šlo tak, jak jsme si to původně vytýčili, něco se opozdilo, něco se upravovalo, ale výsledek byl dosažen, a to se počítá.“ Dále pak dodal, že v anketě, kterou v Hradci provedli počátkem minulého roku, by veřejnost uvítala veřejné záchodky. „Bez investice se to ale nedá uskutečnit. Hledal jsem náhradní řešení. Snažil jsem se o domluvu s provozovateli restaurací, se správcem zámku a myslím, že jsme řešení nalezli,“ podotkl Karel Hanák s tím, že realizaci by chtěli uskutečnit v nastávající turistické sezoně.

Rezervy v plnění slibů mají i v Dolním Benešově. Také zde se některé ze záměrů nepodařilo realizovat. „Byl to náš první volební rok, tak se nám mnoho věcí podařilo splnit. Rekonstruovali jsme například školní kuchyň, dětské hřiště a další,“ řekl starosta Dolního Benešova Martin Štefek (Sdružení občanů Dolního Benešova a Zábřehu) a dodal: „Některé akce jako rekonstrukce tělocvičny, kulturního domu se neuskutečnily, protože jsme nebyli úspěšní při získání dotací. Doufám, že v letošním roce budeme úspěšnější.“

Starosta Hlučína David Maňas (ODS) na otázku, zda v loňském roce splnili vše, co plánovali, odpověděl jednoznačně: „Zdaleka ne. V roce předešlém jsem se seznamoval s chodem městského úřadu, abych mohl do jeho chodu zasáhnout, pokud by bylo potřeba.“ Jak přiznal, nestihl najít a vyřídit peníze na rekonstrukci Dlouhoveské ulice. „Je to velice žhavé téma a letos tomu věnuji minimálně stejné úsilí jako v roce předešlém. Doufám, že v roce 2008 budu v získání dotace úspěšnější,“ dodal hlučínský starosta.

9.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční zápas Slezského FC Opava. Ilustrační foto.

Připravuje se tradiční vánoční utkání SFC

David Galvas

David Galvas: K trénování se chci ještě vrátit

Zastupitelé Vítkova a Hlučína v tomto týdnu zasednou

Koupě pivovaru, navýšení dotace na veřejné osvětlení, nabídka nepotřebného majetku od Mateřské školy Vítkov či majetkoprávní záležitosti.

Maraton psaní dopisů zavítá do OC Breda

/POZVÁNKA/ Nespravedlivě stíhaní, věznění nebo týraní budou mít ode dneška, úterý 12. prosince, své zastánce také v Opavě.

Václav Bujnoch: Nesměli jsme si dovolit podcenění

/ROZHOVOR/ Jihočeská mise v podání opavských basketbalistů dopadla výborně. Slezané splnili roli favorita a domácí Jindřichův Hradec porazili 96:86. Patnácti body se zaskvěl čtyřiadvacetiletý křídelník Václav Bujnoch.

Zastupitelé rozhodli o rozpočtu a novém bazénu

Nový bazén, rozpočet nebo například výstavba penzionu pro seniory. O tom rozhodli opavští zastupitelé na své pondělní schůzi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT