K nejpostiženějším krajům, v jejichž obcích by měly být poštovní úřady od 1. ledna 2009 zrušeny, patří kraje Jihočeský, Středočeský, Královéhradecký, Plzeňský a kraj Vysočina. Obce na Opavsku, které mají poštovní úřad, si starosti dělat nemusejí. Mnohé však poštovní úřad nikdy neměly a lidé si zvykli na systém, který jim musí vyhovovat.

Lidé jsou rádi i za poštu s omezenou pracovní dobou

V Darkovicích se zhruba 1 260 obyvateli je stálá pošta s omezenou pracovní dobou. „Lidé si ji pochvalují a jsou rádi, že ji mají. Jinak by museli jezdit na poštu buď do Hati, nebo do Hlučína, a to by jim určitě dělalo značné problémy,“ konstatuje starosta Daniel Kocián.

Bez pošty se musejí obejít lidé ve Chvalíkovicích. Obec se zhruba 700 obyvateli má doručovací úřad v Opavě–Kylešovicích. „Poštovní služby však máme zajištěny. Doručovatelé k nám pravidelně vozí dopisy, balíky i důchody, a pokud adresáta nezastihnou, přivezou po oznámení na lístku zásilku znovu,“ říká starostka Lenka Zaoralová.

Převzít si zásilku bývá problém

Poštovní úřad nemá ani obec Čavisov se 460 obyvateli. Nejbližší poštovní úřad je ve Velké Polomi, ale pošta je do Čavisova přivážena. „Pochopitelně bychom poštovní úřad uvítali, ale jsme příliš malá obec, takže to nepadá do úvahy. Stávající systém je však také docela vyhovující.

Jediný problém mají lidé dojíždějící za prací do Ostravy. Aby si zásilku, která jim nemohla být doručena, mohli v úředních hodinách na poště ve Velké Polomi převzít, musejí si aktuálně upravit pracovní dobu nebo si vzít volno,“ přibližuje doručovací systém starosta Milan Šipula.

Bez pošty si to neumíme představit

Branka s 1 090 obyvateli bývala vždy napojena na město Hradec nad Moravicí, kde je také pošta. Doručovatelky z ní vozí zásilky adresátům do Branky.

„Pokud je nezastihnou doma, nechají jim ve schránkách lístek a lidé si pak musejí pro dopisy nebo balíky na hradeckou poštu sami zajet. Pošta u nás nikdy nebyla, a proto lidem ani neschází,“ míní starostka Hana Rampáčková.

Obec Jakartovice má s částmi Bohdanovice, Hořejší Kunčice a Deštné celkem s 1 078 obyvateli i svůj poštovní úřad, kterého by se rozhodně vzdát nechtěla. „Nedovedu si představit, že by pošta u nás byla zrušena. Nejbližší je v Litultovicích a někteří lidé z našich místních částí ji také využívají,“ říká starosta Miloslav Brodňan.

Rohov nedá na poštu dopustit

Na svou poštu nedá dopustit ani obec Rohov s 630 obyvateli. Je sice jen podací, ale poskytuje lidem i další služby.

„Pokud doručovatelé z některé okolní vydávací pošty nezastihnou naše adresáty doma, nechávají jim zásilky na naší poště. Lidé si je tam mohou bez problémů vyzvednout a nemusejí pro ně nikam zajíždět,“ vysvětluje poštovní systém v obci starosta Daniel Procházka.

Obec Těškovice s 830 obyvateli mívala dříve kontaktní místo, na kterém zaměstnankyně pošty vyřizovala veškeré záležitosti. Před třemi lety bylo zrušeno a zásilky teď vozí poštovní doručovatelky. Současně od lidí přebírají složenkové poplatky nebo zásilky a odvážejí je na svůj poštovní úřad k vyřízení.

„Pokud nemohou zásilku adresátovi doručit, nechají mu lístek a dotyčný si ji může buď sám vyzvednout na poště v Kyjovicích, nebo ji po telefonické domluvě znovu přivezou v dohodnutém čase,“ říká místostarosta Jan Polášek.