VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opavsko: startovací byty nejsou pro města výnosnou investicí

Opavsko - Jak řeší města na Opavsku bytovou situaci? Mají mladé rodiny reálnou šanci získat takzvaný startovací byt?

10.12.2007
SDÍLEJ:

Startovací byty. Na Opavsku zatím nejsou. Foto: Archiv

„Startovací byty jako takové nemáme,“ uvedl místostarosta Hradce nad Moravicí Karel Hanák. Jak dále sdělil, v současné době má město Hradec nad Moravicí jen deset bytů, kde je s nájemcem vázána pouze nájemní smlouva. „U všech ostatních bytů je provázanost na nájemníka větší, například je nájem provázán na splácení pořizovací hodnoty domu s předkupním právem nájemníka na vlastnictví bytu,“ zmínil Karel Hanák.

Pokud tedy dojde k uvolnění bytu, který byl vázán nájemní smlouvou, dochází z rozhodnutí zastupitelstva k odprodeji bytu formou nejvyšší předložené nabídky. Jak místostarosta dále uvedl, podpora získání bytu pro mladé rodiny je ze strany města nepřímá, a to tím, že umožňují výstavbu nových bytů a domů v nových lokalitách. „Subjekty, které výstavbu organizují, mají v nabídce i malometrážní byty a jako podnikatelé vycházejí z poptávky trhu,“ vysvětlil místostarosta. „Ze zkušenosti minulých let máme poznatek, že místní obyvatelé města využívají těchto nabídek málo a zájem je především od mimohradeckých,“ dodal. O výstavbě těchto bytů v nejbližším období Hradečtí zatím neuvažují.

Startovací byty jsou pro Opavu ošemetná věc

Ani statutární město Opava nemá pro mladé páry k dispozici ani jeden byt tohoto typu. „Město podporuje bytový růst tak, že klade důraz na rozvoj ploch určených k bydlení a na vybudování infrastruktury jako podstatného základu pro jakoukoli bytovou výstavbu,“ vysvětluje opavský tiskový mluvčí Jan Šindler. Podle něj jsou startovací byty ošemetná věc. „Není možné jich postavit tolik, aby mohl být uspokojen každý mladý pár nebo zájemce, který by o byt projevil zájem. To znamená, že se v tom okamžiku stávají výběrovou záležitostí,“ podotkl.

Podle jeho dalších slov to vede k nerovnováze mezi těmi, kteří se k takovému bytu dostanou a bydlí v něm za laciný nájem, a těmi, kteří jej nedostanou a musí někde platit tržní nájem. „Rozdíl mezi tržním a regulovaným nájmem je stále obrovský,“ vysvětlil Šindler a zdůraznil: „V Opavě jde například u dvoupokojového bytu zhruba o poměr patnácti set korun ku pěti až sedmi tisíci korunám bez inkasa.“ A to je podle tiskového mluvčího jen jeden z mnoha sporných otazníků. „Město by obrovsky zvýhodnilo jednu skupinu lidí nad druhou,“ konstatoval Jan Šindler a podotkl: „Nedávno skončila základní přípravná část Strategického plánu města. V rámci politiky bydlení kladli odborníci důraz na rozvoj bytových ploch a infrastrukturu. Startovací byty plán vůbec nenavrhl.“

V Hlučíně je nedostatek i městských bytů

Ani město Hlučín v současné době tento typ bytů nemůže mladým lidem nabídnout. „Pokud se nějaký byt uvolní, obsazuje se ze seznamu uchazečů o městský byt,“ řekla tisková mluvčí města Hlučín Jarmila Harazinová a poukázala na to, že z důvodu velkého počtu žadatelů o byt je příjem nových žádostí do tohoto seznamu zastaven. „O zřízení startovacích bytů pro mladé lidi se zatím neuvažovalo,“ dodala.

Budišov nemá na startovací byty peníze

Také Budišov nad Budišovkou nevlastní ani jeden startovací byt. „V minulosti jsme uvažovali o zřízení těchto bytů. Chtěli jsme k tomu využít i dotačních titulů tím, že přebuduje některé nebytové prostory na byty,“ informoval místostarosta Budišova Rostislav Němec. „Město má zpracovanou koncepci bydlení, v současné době spadá do jeho majetku 148 bytů. Ty jsou využívány jako byty sociální, dále pak pro zajištění obslužnosti města, potřeby zdravotnictví, školy, policie a podobně,“ upřesnil místostarosta.

Ten dále zmínil, že hlavním důvodem proč se v Budišově takovéto byty pro mladé nebudují, pokud vedení města pomine částečný nezájem mladých lidí jakkoliv řešit své bydlení, je i to, že příjmy z nájmu nepokrývají náklady na údržbu bytového fondu, nejsou vytvářeny rezervy na opravu bytového fondu. „Z rozboru základních finančních ukazatelů odboru bytového hospodářství města Budišov nad Budišovkou vyplývá, že město na svůj bytový fond doplácí. Tato skutečnost je však známá i z jiných měst,“ objasnil místostarosta a jedním dechem dodal: „Dlouhodobé ztrátové hospodaření by nemělo být cílem. Z prostředků, které vynuceně plynou na zajištění potřebných oprav a nákladných rekonstrukcí, bezprostředně profituje jen ta skupina domácností, která bydlí v obecních bytech.“ Zbývající část obyvatel města je tak ochuzena o finanční prostředky, které by město mohlo použít pro jiné účely.

Vítkov výstavbu těchto bytů zvažuje

Jediným městem, které o startovacích bytech alespoň uvažuje, je Vítkov. To získalo ze Státního fondu rozvoje bydlení dotaci přes tři miliony korun. Z těchto financí se bude rekonstruovat budova v Podhradí, která posledních devět let sloužila jako turistická ubytovna. V jejích prostorách vznikne šest malometrážních bytových jednotek 1+1.

Ty by podle slov starosty města Vítkova Pavla Smolky mohly sloužit jako startovací byty pro mladé lidi. „Nic zatím ještě není schváleno, ale uvažujeme o tom,“ řekl před časem starosta a dodal: „Mladí lidé by zde bydleli zhruba po dobu tří až pěti let,“ podotkl Pavel Smolka s tím, že nájemné v takovýchto bytech se skokově zvyšuje, a to hlavně z toho důvodu, aby stávající nájemníci uvolnili místo další mladé rodině.

10.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 18 000 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT -KA (PRAKTICKÁ SESTRA, BRATR). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Horáková Daniela tel.: 553 615 646 - volejte pouze v Po - Čt 8:00 - 16:00 hod., e-mail: seniori.svzdislava@seznam.cz, SŠ, trestní bezúhonnost, zdravotní průkaz, úcta a respekt k lidem seniorského věku, schopnost pracovat v týmu a spolupráce s pracovníky v sociálních službách, dodržování etických norem, Pracovní poměr na dobu určitou - 1 rok, s možností prodloužení na dobu neurčitou; zkušební doba 3 měsíce; denní služby v sedmidenním pracovním týdnu (Po - Ne), nepravidelně rozvržené denní směny 7:30-19:30 hod., pracoviště Opava. , Náplň práce:, - základní ošetřovatelská péče dle ošetřovatelského plánu , - ošetřovatelská péče spojená se sebeobsluhou a uspokojováním základních potřeb klientů , - specializovaná ošetřovatelská péče v rámci ošetřovatelského plánu pod odborným dohledem všeobecné sestry, - ve spolupráci s lékařem se podílí na preventivní, léčebné, rehabilitační, neodkladné, diagnostické a dispenzární péči, - provádění jednoduchých denních činností s klienty a sociální aktivizace klientů. Pracoviště: Domov pro seniory - domov sv. zdislavy, Rooseveltova, č.p. 768, 746 01 Opava 1. Informace: Daniela Horáková, +420 553 615 646.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 15 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL -KA. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Viceník Daniel Ing., tel.: 739 693 819 - denně od 9:00 - 20:00 hod., životopis zašlete na e-mail: dd.dubova@tiscali.cz. Osobní návštěva možná po předchozí telefonické domluvě., SŠ pedagogického směru (vychovatelství), popř. vyšší vzdělání ped. směru, nutnost absolvování studia speciální pedagogiky a před přijetím absolvování psychotestů dle zákona č.109/2002 Sb. Jedná se o práci s dětmi ve věku od 4 do 20 let. Jedná se o odpolední směny cca od 13 - 21 hodin, 1 x 14 dnů práce o víkendu od 9 - 21 hodin. Jedná se o pracovní dobu 27 hodin přímé ped. práce. , Prac. poměr můžeme po zapracování změnit na dobu neurčitou. Pracoviště Radkov - Dubová, nástup dle dohody. Čistá mzda měsíčně činí cca 24 000 - 27 000 Kč.. Pracoviště: Dětský domov a školní jídelna, radkov - dubová 141, příspěvková organizace, 747 84 Melč. Informace: Daniel Viceník, +420 739 693 819.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 83 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 83.4 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, • obsluha zákazníků , • doplňování zboží na prodejně, • kontrola záruční lhůty a správnosti cen, • další práce, související s chodem maloobchodní prodejny, , Požadujeme:, • spolehlivost, • chuť pracovat, , Nabízíme:, • stabilní zaměstnání v české společnosti , • stravenky v hodnotě 60 Kč, • prémie dle obratu prodejny, • příspěvek na praní pracovních oděvů, • odměny při pracovních a životních výročích, • různorodou práci, • nástup dle dohody a možností uchazeče, • vstupní zaškolení přímo na prodejně. Pracoviště: H r u š k a spol. s r.o. - mo č.732 bílovecká 758/99, opava, Bílovecká, č.p. 758, 747 06 Opava 6. Informace: Martina Mošová, +420 553 735 050.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 15 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ -KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Tylšarová Lenka, tel.: 553 780 580 - volejte pouze PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: dispecer@jaspa.cz. Osobní schůzka možná na adrese společnosti Po - Pá 7:00 - 15:00 hod., Manuální zručnost, spolehlivost., Pouze raaní směna, pracoviště Opava, nástup dle dohody., Jedná se o úklid laboratoří, chodeb, toalet, mytí skla.. Pracoviště: Jaspa s.r.o. - pracoviště teva, Ostravská, č.p. 305, 747 70 Opava 9. Informace: Lenka Tylšarová, +420 725 776 444.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Někteří z nájemníků bytového domu na Horním náměstí vyvěsili v oknech svých bytů transparenty.
18

Nájemníci protestují. V oknech svých bytů vylepili transparenty

Ilustrační foto

Před Albertem v Opavě ležel mrtvý muž

Pátrání odvoláno. Pohřešovaný muž byl nalezen v Ostravě

Deník před několika dny informoval o záhadném zmizení mladíka ze Suchých Lazců.

Prezident řešil zámek, jeho majitelé se brání

Velké emoce rozvířil v úterý prezident Miloš Zeman, který kritizoval zchátralý zámek v Deštné a navrhl vyvlastnění majitele.

Opava bude hrát se Slaskem Wroclav

Zajímavý duel čeká v přípravném období na fotbalisty Slezského FC. Sedmého července se Opavští představí na hlavním hřišti Slasku Wroclav. Krom toho absolvují i soustředění v areálu Lapač v Uherském Brodě.  

Pestrá klubová noc v Opavě

Místní kluby se v pátek 25. a sobotu 26. května zapojí formou koncertů, poslechových a tanečních večírků a soutěží do hudebního festivalu FreiPlatz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT