Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát převedl na město jedenáct vzácných hrobek

Opava – Historický majetek připadl jako tak zvaně opuštěný státu a povinnost hospodaření s ním má Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

26.11.2010
SDÍLEJ:

Hrobka rodin Habel - Nedela.Foto: DENÍK / Veronika Schindlerová

Statutární město Opava nechtělo připustit další devastaci nebo dokonce zánik těchto hrobek na svém hřbitově. Vytipovalo jich zhruba dvacet a požádalo ostravské územní pracoviště ÚZSVM o jejich bezúplatný převod.

Úřad žádosti vyhověl a hrobky s celkovou účetní hodnotou téměř 320 tisíc korun na Opavu převedl.

„Hrobky jsme vytipovali a zajistili jsme finanční prostředky na opravy a úpravy podle jejich současného stavu,“ říká tajemník města Tomáš Elis. V kolekci je jedenáct historicky velmi cenných staveb a nejcennější z nich je Grauerova hrobka, umístěná poblíž hřbitova rudoarmějců.

Postavená byla rodinou Schaffer v roce 1898 jako zmenšenina gotické kaple. Stavba je z bílého mramoru a kontrastní prvky představují žulové sloupky. Byla bohatě zdobená plastickými ornamenty a sochařskou výzdobou, unikátním prvkem jsou umělecky velmi hodnotná barevná vitrážová skla, osazená do rozet a úzkých gotických oken, ukončených lomeným obloukem.

„Takových hrobek je v republice moc málo a podle mne je správné, že se město o takové opuštěné objekty významných osobností stará a důstojnou formou je udržuje pro současnost i pro budoucnost,“ konstatuje ředitel ostravského pracoviště ÚZSVM Karol Siwek.

Nejcennější Grauerova hrobka byla současně i nejohroženější. Nadzemní stavba měla už vážné praskliny a v současné době je rozebraná. Jednotlivé díly včetně unikátních secesních vitráží už odborníci čistí a opravují. Po dokončení z nich bude hrobka sestavena do původní podoby. Práce s náklady 3 100 000 korun byly zahájeny v září a dokončeny budou koncem příštího roku.

Další převedené hrobky patřily například rodinám Rotter – Salzborn, Habel – Nedela, Nitsche – Riedel, Lassmann, Klinger, Gessner, Kraus von Wurbentrau, Weisshuhn, Dorasil, Wenzelides. Opravovány budou postupně a město je pak využije jako objekty na historické trase městským hřbitovem.

Šest hrobek bylo pro svou uměleckořemeslnou hodnotu navrženo na prohlášení za kulturní památku. „Už dříve se památkáři snažili zařadit do seznamu historických památek celý hřbitovní areál, který si to rozhodně zaslouží, ale neuspěli.

Uvidíme, jak se ministerstvo kultury postaví k této nové žádosti,“ dodává Tomáš Elis.

Více v úterním Opavském a hlučínském Deníku a Regionu

Hrobka rodin Nitsche – Riedel. (foto: DENÍK/Veronika Schindlerová)

Autor: Jitka Hrušková

26.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení