Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Statistický úřad: Obyvatel Opavska vloni ubylo

ČR, Opava - Necelá stovka. To je počet obyvatel, o které přišlo Opavsko od konce roku 2010 do konce roku loňského. A to přesto, že se sem více lidí stěhuje, než odchází. Kupříkladu se zde ale také uzavřelo skoro dvojnásobně více manželství než rozvedlo. Tyto další zajímavé informace nyní uveřejnil statistický úřad.

19.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Bílek Michal

V řeči čísel se Opavsko oproti jiným regionům v kraji drží ve většině hodnocených bodů na relativně slušné úrovni. Vyplývá to z údajů statistického bulletinu Moravskoslezského kraje, který nedávno uveřejnil Český statistický úřad.

Jak již bylo zmíněno, například v počtu obyvatel, který rapidně klesá v celém Moravskoslezsku, zůstává náš region s úbytkem necelých osmdesáti „hlav“ mezi těmi nejméně postiženými.

Na konci roku 2010 žilo ve slezské metropoli, 77 obcích okresu a 149 částech obcí 177 236 lidí. K poslednímu prosinci loňského roku to bylo již pouze 177 158. Přímo v Opavě pak bydlelo 58 277 občanů.

Všechny počty nejvíce ovlivňovalo větší množství zemřelých oproti narozeným. Do našich luhů a hájů totiž jinak noví lidé poměrně aktivně přicházejí. Vloni se jich tu přistěhovalo 1650, přičemž naopak odchod jinam zvolilo jen 1571.

Rovněž co se vyřčení a dodržování slibu manželského týká, nejsou na tom obyvatelé Opavska vůbec špatně. V porovnání s ostatními regiony v kraji tu poměr uzavřených sňatků a rozvodů vyznívá pro manželství prakticky ze všech nejvíce. V minulém roce zde bylo evidováno téměř tři čtvrtě tisíce svateb. Rozluku pak zvolilo něco málo přes čtyři stovky párů.

Dobrá zpráva přišla ale také například z úřadu práce. V opavském okrese marně čekalo na konci minulého roku na zaměstnání 9808 uchazečů. Oproti sklonku roku předešlého, kdy tu bylo zájemců o práci 11 067, to tak znamenalo výrazné zlepšení situace.

Nadále se Opavsko rozrůstá i o nová místa k bydlení. Vloni zde přibyla necelá pětistovka dokončených bytů a bezmála čtyři sta jich bylo rozestavěno. O rok dříve se přitom kolem čtyř stovek pohybovala obě tato čísla. Nikterak katastrofální poté nejsou ani zprávy o místní kriminalitě. Zjištěných trestných činů tady policie evidovala v roce 2011 celkem 3586. Z toho zůstaly neobjasněny rovné dva tisíce případů. Násilných činů se tu však odehrálo minimálně a jejich počet nedosáhl ani tří set.

Ze všech uvedených statistik a porovnání jasně vyplývá, že Opavsko si v minulém roce nevedlo ve sledovaných ukazatelích nikterak špatně. Uvidíme, co nám přinese rok tento.

Autor: Tomáš Pustka

19.4.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skalní fanoušek Slezského FC Džeky se letos rozhodl nevolit.

Džeky: Volit nejdu. Ze slibů, že se něco změní, jsem už vyrostl

Manželé Stromští u voleb.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

/POZVÁNKA/ Hudební festival FreiPlatz neboli Opavská klubová noc se uskutečníuž o nadcházejícím víkendu: v pátek 20. a v sobotu 21. října.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

/POZVÁNKA/ Milovníci dobrého vína jsou momentálně v Opavě v permanenci. Po Burčákové stezce už tento pátek proběhne v Obchodním centru Breda & Weinstein Opavský vinný trh.

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení