Alespoň to tvrdí mluvčí Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

K dalším městům, která zaznamenala v loňském roce největší pokles obyvatelstva, pak patří Ostrava-Město, Karviná a okres Bruntál. Jak Vlčková zmínila, v Moravskoslezském kraji ubylo v loňském roce 2882 obyvatel.

„Jedná se o migraci obyvatel, to znamená, že se lidé odstěhovali. V kraji se v roce 2009 narodilo 13 238 dětí a zemřelo 13 245 občanů,“ vysvětlila s tím, že v Opavě ubylo 80 obyvatel. Podle jejích slov se odstěhovalo 73 lidí a přirozený úbytek je sedm občanů. „Zemřelo 1900 lidí a narodilo se 1893 lidí,“ podotkla.

A jaké jsou hlavní důvody úbytku? „Hlavními důvody migrace občanů budou zřejmě životní podmínky v našem kraji a samozřejmě také vysoká nezaměstnanost,“ uvedla Vlčková.

Moravskoslezský kraj podle ní sleduje tyto veličiny, kde byl úbytek zaznamenán hlavně u občanů věkové kategorie 40 let. „A z velké části se jedná o vysokoškolsky vzdělané lidi, což je problém. Také ekonomická krize zapříčinila zvýšení nezaměstnanosti v kraji, a jak jsem již výše zmínila, občané se stěhují za prací do jiných krajů, například do Prahy,“ doplnila.

Opavané, které redakce včera oslovila, se domnívají, že na vině je příliš drahý život v Opavě. „Bydlet v Opavě není zrovna nejlevnější záležitost. Platy jsou tady taky mizerné. Chápu tedy lidi, které zde nic nedrží, že odcházejí,“ uvedla čtyřiapadesátiletá Opavanka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Podobná slova pak zazněla také z úst třiatřicetiletého Tomáše S. „Je tady draho. Kdybych sehnal práci v jiném městě, možná bych i odešel,“ řekl.