Od osmé hodiny měli studenti předvést své znalosti z češtiny. Tréma se ale objevila jen u některých z nich. „Někteří jsou klidní jak želvy, u jedné dívky jsem zaznamenal, jak se nervozitou drží za břicho," uvedl ředitel Mendelova gymnázia v Opavě Petr Pavlíček.

Po skončení první části měli studenti nějakou tu dobu na vydechnutí, deset minut po dvanácté hodině je čekala druhá část slohová. Ve třídě bylo dusno nejen nervozitou, ale taky neuvěřitelným vedrem. Dusivou atmosféru jen dokreslovala polední zkouška sirén.

„Sedněte si do řady za sebou do lavic. V lavici sedí každý sám. Na stole může být jen pero, pravidla pravopisu a doklad totožnosti. Vypněte si mobilní telefony. Komu zazvoní, musí test předčasně ukončit," úkolovala studenty jejich vyučující. Poté rozlepila obálku, rozeslala po třídě zadání, koukla na hodiny, jestli je správný čas, dala pokyn a po papírech se rozběhla pera.

Ve třídě se nacházelo zhruba patnáct studentů. Náhodný mix ze všech čtvrtých ročníků. A jaké jsou změny oproti loňskému roku? Státní maturita letos přišla na řadu první, ta ústní se uskuteční až koncem května. Studenti tedy budou mít víc času se na ni připravit a prodlouží si tak pověstný svatý týden. I letos byla možnost si zvolit lehčí a obtížnější variantu maturitního testu. „Letos máme na gymnáziu zhruba sto padesát maturantů. Těžší variantu zvolilo jen dvanáct z nich," svěřil se Petr Pavlíček.

Včerejším dnem tedy mají první povinný předmět, neboli český jazyk, studenti za sebou. V průběhu dalších dní je budou čekat předměty volitelné. Státní maturity budou probíhat až do 11. května. Výsledků by se maturanti měli dočkat kolem 14. května.

Jarmila Tomanová byla společností Cermat, která má letošní maturity pod taktovkou, pověřena, aby na hladký průběh zkoušek dohlížela.

Jarmila Tomanová byla společností Cermat, která má letošní maturity pod taktovkou, pověřena, aby na hladký průběh zkoušek dohlížela. foto: Deník/Tomáš Pustka