Základy první pomoci pro začátečníky

Při příjezdu posádky rychlé lékařské pomoci bylo již z dálky slyšet, jak dívenka namáhavě a zhruběle dýchá, pláče a typicky štěkavě pokašlává. Okolí úst a nehtíky na ručkách už byly následkem nedostatečného přísunu kyslíku do organismu promodralé a stav se dle maminky rychle zhoršoval.

Po otevření oken, vystavení chladnému vzduchu a podání léků se dítě začalo uklidňovat a dýchání zlepšovat. Promodrání rychle ustupovalo a dívenka při předávání lékaři ORL oddělení již byla téměř bez potíží. Maminka byla lékařkou záchranné služby poučena o charakteru nemoci i o tom, jak v případě opakovaní onemocnění příště rychle a správně zareagovat.

Akutní laryngitida je nebezpečná hlavně u malých dětí

Jedná se o závažné onemocnění horních dýchacích cest u dětí. I když se vyskytuje v každém věku, větší děti a dospělé zpravidla nezatěžuje, protože mají již dostatečně prostorné dýchací cesty.

Nebezpečné je tedy u malých dětí. Jde o stav, který může ohrozit život dítěte, a proto je zapotřebí znát jeho příznaky a možný průběh.

Laryngitida se často projeví po běžném nachlazení, např. rýmě. V důsledku virové infekce zduří sliznice horních dýchacích cest, následuje tvorba hlenu a stejně zduří i sliznice hrtanu včetně hlasových vazů a hrtanové příklopky. Následkem je zúžení průměru hrtanové části dýchací trubice, která je u kojence široká jen asi 1 cm.

Otokem hlasových vazů se ztíží průchodnost vzduchu, dítě někdy chraptí, ale častěji se objeví suchý, drsný, štěkavý či kokrhavý kašel. Často bez dalších varovných příznaků se přidá namáhavé dýchání a pískot při nádechu.

Stupňující se neklid dítěte situaci ještě zhoršuje. Dítě je bledé, pokryto studeným potem, vdech i výdech je stále obtížnější. Nejvíce je ohrožena skupina dětí do přibližně čtvrtého roku života, chlapci bývají postiženi asi dvakrát častěji než dívky.

K této komplikaci dochází obvykle v noci a rodiče, kteří jednou takový stav zažili u svého dítěte, na to nikdy nezapomenou. Onemocnění má sezonní charakter – nejvíce případů je zaznamenáno od podzimu do jara.

POZOR! Dítě nemusí mít teplotu, nebo ji má zvýšenou na 37 - 38 °C.

Jak poskytnout první pomoc?

• Dítě vezmeme z postýlky, přehodíme přes ně přikrývku a dáme je na čerstvý studený vzduch (otevřít okno, jít na balkon či terasu) - studený vzduch během namáhavého dýchání pomalu zklidní otok sliznic.

• Dítě udržujeme vsedě či polosedě.

• Nutno je současně uklidňovat dítě, protože bývá úzkostné.

• Dítěti dáme studený zábal na krk.

• Pokud má dítě teplotu, podáme mu paralen nebo brufen; přinese to i úlevu od bolesti v krku.

• Nemáme-li s touto situací zkušenosti a nejsme vybaveni léky, je nutno ihned volat záchrannou službu (155).

Lékařská pomoc

Lékař při příjezdu dítě prohlédne a poslechne; dle závažnosti stavu podá léky – kortikoidy, obvykle čípek Rectodelt do konečníku. Pokud má dítě výrazné obtíže, dostane maskou k inhalaci zvlhčený kyslík s léky, které zmírní otok dých. cest (adrenalin), popřípadě podá k inhalaci i léky na zklidnění.

Dítě odveze do nemocnice, kde lékař ORL na základě odborného vyšetření a nálezu rozhodne, zda je nutno hospitalizovat pacienta na dětském oddělení.

PAMATUJ! U některých dětí se toto onemocnění v útlém věku objevuje opakovaně. Prevence Nejlepším způsobem prevence laryngitidy je úprava domácího prostředí. Ve většině domácností panuje teplo a nadměrné sucho. Takové podmínky dráždí dýchací cesty a oslabují jejich obranyschopnost.

Vhodné je proto používat speciální zvlhčovače vzduchu instalované na topení, nebo pověsit do místnosti vlhký ručník. Nekuřte. Cigaretový kouř dráždí dýchací cesty a snižuje jejich samočistící schopnost.

Pokud má dítě pouze kašel a nemá potíže s dýcháním, není nutno volat rychlou lékařskou pomoc, ale vždy je zapotřebí navštívit dětského lékaře. Rodiče jsou poučeni, co mohou zejména v nočních hodinách očekávat, jaká opatření učinit, a lékař zároveň předepíše léky, kterými lze v případě potřeby účinně zasáhnout.

Více informací najdete na www.uszsmsk.cz.

Lukáš Humpl