„Snažil jsem se, abych měl co nejvíce zaplaceno před zvýšením sazby DPH z pěti na devět procent. Zaplatil bych zbytečně o devadesát tisíc víc. To, co jsem zaplatit nestihl, budu mít nyní o čtyři procenta dražší. Je to hold tvrdá realita,“ vysvětluje muž, který si nepřál vystoupit z anonymity. „Patří to k životu a my se s tím musíme smířit. Buď do toho jdeme, nebo ne. A já jsem do toho šel,“ podotkl.

To, že by se kvůli zvýšenému DPH snížil zájem o stavební práce, majitelé stavebních firem na Opavsku prozatím neregistrují. „Nepociťuji nedostatek zákazníků. Po zdražení, které nastalo po Novém roce, jsme museli zvednout ceny o deset procent,“ uvedl majitel vávrovické stavební firmy Stavom Marek Hanel. Podle něj se teď nejvíce prodraží řemesla. „Například vodaři, instalatéři, klempíři a pokrývači,“ vyjmenovává Marek Hanel, který zmínil, že mnozí lidé se snažili předzásobit před Novým rokem, aby se zdražení vyhnuli.

Snížený zájem o stavební práce nezaznamenal ani jednatel opavské společnosti Sortstav, který si nepřál být jmenován. „Kvůli vyššímu DPH se ceny samozřejmě zvýší. O ta čtyři procenta se zvedne asi všechno,“ podotkl. Od prvního března budou muset zvýšit ceny o 4,5 procenta v opavské firmě Duo Stav. Potvrdil to její jednatel Oldřich Halamíček. „Nejvíce se teď prodraží asfalt a modifikované pásy, licové cihly a pásky, komínové systémy, suché a maltové směsi,“ vysvětluje Oldřich Halamíček, podle kterého se snížený zájem ze strany lidí doposud neprojevil.

„Kdo potřebuje, staví dál a neohlíží se na DPH.“ Taková jsou slova živnostníka Borise Mičánka. Podle něj nemá DPH vliv na cenu díla ze strany firmy. „Je to pouze přidaná hodnota státem,“ řekl. Na otázku, co se teď ve stavebnictví nejvíce prodraží, odpověděl: „Globálně cena vzrůstá každého půl roku přibližně stejně již několik roků. Ale samozřejmě bytová výstavba podražila o navýšení DPH ještě navíc.“