Práce na takzvaném sádráku zbrzdil skoro na půl roku nečekaný vzestup hladiny, způsobený loni v květnu nejspíše provalením jedné z mnoha podzemních štol z 19. století. Tento problém vyřešil přepouštěcí kanál, který hladinu snížil a stabilizoval. Tak či tak, revitalizace nabrala zpoždění, s dopravním omezením musejí nadále počítat i řidiči. Jak to aktuálně na Stříbrném jezeře vypadá?

Hotová je celá západní část, tedy strana u restaurace. Upravoval se tady terén, pláže, chodníky, vysazovaly stromy či keře, přibyl zde ponton, který slouží jako menší molo. Druhý ponton funguje jako plovoucí ostrov. Dokončen je už i takzvaný dětský svět na protější straně jezera u bývalé travnaté pláže a východní část terénních a sadových úprav. Vyhlouben je i podchod pod Rolnickou ulicí.

Pod štětcem Libora Škrlíka roste na stěně pavilonu H podoba Slezského zemského muzea.
Slezskou nemocnici ozdobí nástěnné malby

„Práce jsou ve fázi dokončování, aby mohl být 1. listopadu znovu otevřen přímý průjezd po Rolnické ulici. Potom se bude dokončovat celý přístupový chodník a opěrné zídky a chodníky kolem podchodu. Buduje se také přístupový chodník mezi Městskými sady a jezerem,“ popsal Deníku Romeo Doupal, který má na starosti stavební dozor nad celou obnovou.

Provoz na Rolnické ulici je v místě nového podchodu pořád sveden do jednoho jízdního pruhu a je řízen semafory. Dočasně byla zrušena i zastávka městské hromadné dopravy linky 213 Kateřinky, Stříbrné jezero. Tato dopravní omezení mají trvat do 31. října.

Nový most do konce roku?

Zmíněný podchod spojí sádrák s parkem. Součástí tohoto plánu je stavba nového visutého mostu přes řeku Opavu u fotbalového stadionu. „Lávka už je vybudována, montují se nosná lana, poté se mostovka odbední a proběhnou dokončovací práce, instalace zábradlí, povrchu a podobně. Celá lávka včetně nástupních úprav komunikací na obou březích bude dokončena na začátku prosince, otevření pro veřejnost je závislé na povolovacím řízení,“ pokračoval Doupal.

Ilustrační foto
Zateplování bytovek v Opavě se protahuje. Práce zbrzdil i nález chráněného ptáka

Revitalizaci zkomplikovaly i dvě zasypané důlní šachty, které průzkum vyhodnotil jako nebezpečné, když hrozilo jejich propadnutí. „Sanace šachty v nejkritičtějším místě u dětského světa na břehu jezera v místě travnaté pláže byla ve středu 12. října dokončena. Vyztužila se betonovou výplní a zajistila proti dalšímu posunu, případně propadu povrchu. Nyní se bude stejným způsobem zajišťovat šachta nahoře na louce ve východní části staveniště ve směru k městu,“ konstatoval Romeo Doupal.

Toalety a šatny pořád chybí

Stavět se ještě budou chodníky a cesty kolem dětského světa a u sjezdu z Rolnické směrem k restauraci. „Tyto práce zdržuje povolení stavby zpevněné příjezdové trasy k jezeru pro hasiče, kteří zde čerpají vodu do pojízdných cisteren,“ řekl s tím, že podle smlouvy má revitalizace sádráku definitivně skončit 27. prosince 2022.

Státní zámek Raduň byl původně středověká tvrz, jeho dnešní kouzelnou podobu má od 19. století.
Zámecké pozvání: Překrásná Raduň nabízí okruhy atraktivního i technického rázu

Na co si návštěvníci roky stěžovali, je absence toalet a převlékáren. Přesto ale žádné takové zázemí součástí revitalizace není. Nicméně město je chce vybudovat na své náklady, nyní se podle Romea Doupala pracuje na projektu, povolení a přípravě přípojek vody, kanalizace či elektřiny.

Revitalizace Stříbrného jezera vyjde na 142 milionů korun. Většinu z toho zaplatí stát, konkrétně Ministerstvo financí, magistrát přispěje na novou lávku, a to částkou 24 milionů.