To, že stav je naprosto zoufalý, potvrdila jednatelka opavské stavební firmy Grigar Lenka Grigarová. „Máme s tím problém, stavebního materiálu je opravdu nedostatek. Vzhledem k tomu, že o této situaci víme, snažíme se objednávat materiál dopředu,“ vysvětluje Grigarová a dodává: „Těžce se teď dělá. Je to vážně zoufalý stav.“ Nedostatek stavebních materiálů potvrdila také účetní stavební firmy Stafa Eva Škrobánková. „Hodně věcí firma, od které materiál bereme, nemá. Musíme pak shánět v jiných prodejnách stavebnin. Záleží na zákaznících, co si přejí. My to pak musíme sehnat,“ dodala Škrobánková.

Cihly postrádají také ve stavební firmě Stavom, sídlící ve Vávrovicích. Potvrdil to majitel firmy Marek Hanel. „Cihly, konkrétně tvárnice Heluz, mám objednány už přes dva měsíce. Stále čekám a nemám je,“ uvedl Hanel, podle jehož slov se navíc neustále zvyšují ceny materiálu a pomalu se stávají neúnosnými. Podle majitele opavské stavební firmy Benko stavby Ladislava Krause chybí především izolační materiály. „Cihly ani tak moc ne, spíše chybí izolační hmoty,“ uvedl Kraus a dodal, že musí materiál objednávat dopředu. „Sežene se to, ale rozhodně ne ze dne na den,“ podotkl Kraus, podle kterého je teď o stavby velký zájem, proto je materiálu nedostatek. Velký podíl na tom měla i letošní mírná zima.

Dostatečně dopředu objednává materiál také majitel stavební firmy Timistav z Kravař-Koutů Martin Timel. „Specializuji se především na zateplování. Když ale stavím, tak si to objednávám dost dopředu. Dva měsíce nejsou žádná doba,“ řekl. Problémy se sháněním stavebního materiálu prozatím nemá Jiří Mrůzek, který vlastní stavební firmu v Hradci nad Moravicí. „Momentálně problémy nemáme. Slyšel jsem ale, že to nevypadá dobře a že s tím budou brzy problémy. V Čechách a v Praze je to horší,“ uvedl Mrůzek. Komplikace způsobené nedostatkem stavebního materiálu prozatím nepociťuje zedník Roman Kozelek z Dolního Benešova. „Ještě se mi nestalo, že bych materiál nenakoupil,“ řekl Kozelek.