Jak potvrdila předsedkyně odborové rady pracovníků školství Opava Marta Tylová, důvody ke stávce jsou zřejmé. „Důvodem je propad reálných platů ve školství vzhledem k inflaci a nevůle vlády tuto situaci radikálně řešit. Tarifní platy ve školství se proti roku 2007 nezvýšily a nenároková složka platu jen nepatrně u některých zaměstnanců,“ komentovala situaci Tylová.

Podle ředitele Základní školy v Mladecku Jiřího Bubly se v tuto chvíli zaměstnanci školy rozhodují, zda se do stávky zapojí. „Z mého pohledu je tato stávka zbytečná a bezdůvodná, sloužící pouze ke zviditelnění odborů a jejich šéfů před blížícími se volbami. Podle mého názoru touto stávkou nelze ničeho dosáhnout, učitelé na sebe pouze strhnou negativní pohledy rodičů a okolí,“ uvedl Jiří Bubla s tím, že průměrný čistý plat se na Základní škole v Mladecku pohybuje okolo čtrnácti tisíc čistého.

„Hodnota je však orientační. Někteří učitelé mají úvazek pouze částečný, jiní při spojení dvou činností základní úvazek překračují, ale jejich příjem započítám jako celek. Jako matematik musím zdůraznit, že průměr je velmi zavádějící hodnota nemající žádnou vypovídající schopnost. Vždy záleží na postupu výpočtu,“ vysvětlil ředitel.

Do stávky se pak pravděpodobně zapojí Základní škola v Hlučíně-Darkovičkách. Redakci to potvrdil tamní ředitel Tomáš Kolesa. Zmínil také, že průměrný čistý plat pedagoga na jejich škole je prozatím 15 947 korun.

Také V Suchých Lazcích, jak potvrdila ředitelka školy Martina Škrobánková, se do stávky nejspíš zapojí. „Důvodem je zachování úrovně reálného platu, dorovnání na průměr, proti celkové diskriminaci postavení učitelů a pracovníků školství,“ uvedla ředitelka. Na této škole pak činil průměrný čistý plat od ledna do dubna letošního roku 15 924 korun.

Na Středním odborném učilišti a hotelové škole v Šilheřovicích si vydělají pedagogové podle slov ředitelky Marie Měchové v průměru 17 300 korun. „Do stávky se nezapojujeme, ale souhlasíme s ní. Připojujeme se symbolicky prostřednictvím našich internetových stránek,“ řekla Marie Měchová.