Několik desítek praktických lékařů z celého Opavska včera zavřelo své ordinace. Důvod? Nesouhlas s počínáním zdravotních pojišťoven. Úderem deváté hodiny tak začala v opavském hotelu Koruna protestní diskuze. „Není tady dobrý systém zdravotního zabezpečení. Každý člověk platí pojištění, které není zrovna malé. To však jde do kapsy pojišťovnám, nikoli lékařům. Pojišťovna nám lékařům pak vyplatí nejnižší možnou částku,“ vysvětlil nám těsně po ukončení debaty předseda okresního sdružení praktických lékařů Oldřich Víteček s tím, že své ordinace uzavřelo více než osmdesát procent praktických lékařů z Opavska.

Prozradil také fakt, že pokud pojišťovny jejich požadavky nevyslyší, zopakují protest příští měsíc. „Ten už ale bude třídenní,“ upozornil Víteček. Svou nespokojenost dávali hlasitě najevo i jeho kolegové. „Jsme tady, protože tak to už dál nejde. Pojišťovny nejsou schopny reagovat na naše požadavky,“ odůvodnil svou přítomnost Jiří Lebeda, praktický lékař, ordinující v Bolaticích, a podotkl, že průměrnému praktikovi zůstane po odečtu veškerých provozních nákladů přibližně dvacet tisíc.

Dětská lékařka z Budišova nad Budišovkou Ivana Přikrylová současnou situaci okomentovala slovy: „Přišla jsem, protože jsem se chtěla dozvědět výsledky jednání s pojišťovnami. Nikdo nám zatím neřekl, jak to má v praxi vypadat. Máme něco dělat a nevíme v podstatě jak.“ Svou ordinaci včera uzavřela a diskuze se zúčastnila také praktická lékařka z Opavy-Komárova Šárka Běrská. „Ztotožňuji se s tím, co vyhlásilo sdružení lékařů. Mám tytéž důvody protestovat jako ostatní lékaři v České republice,“ uvedla Běrská. Lékařská péče byla během včerejšího dne zajištěna, a to ve Slezské nemocnici v Opavě.