Shromáždění státních zaměstnanců začíná ve 12.05 hodin a jeho účastníci budou podle tvrzení odborových předáků touto akcí usilovat o přehodnocení schválených úsporných opatření.

Nejaktivněji si v tomto směru počínají zaměstnanci škol a tato okolnost pravděpodobně citelně zasáhne mnohé nestávkující rodiče. V případě Opavy budou totiž uzavřeny všechny školní jídelny, ale to zdaleka není všechno.

„Z celkového počtu 26 mateřských škol včetně odloučených pracovišť bude 9 zcela uzavřeno a 9 bude mít omezený polodenní provoz. Z celkového počtu 16 základních škol včetně odloučených pracovišť budou 4 zcela uzavřeny a 5 škol bude mít omezený provoz,“ informuje vedoucí odboru školství opavského magistrátu Miroslava Konečná.

Ve většině případů uzavřených škol budou automaticky uzavřeny i školní družiny a pro žáky zavřených škol nebudou organizované žádné náhradní programy.

Na školách mimo Opavu už nebude mít stávka tak masový dopad. Například v Brumovicích bude zavřena základní i mateřská škola, ve Velkých Hošticích nebude vyučování v základní škole a ve Stěbořicích zůstane zavřena mateřská škola.

Zaměstnanci opavského magistrátu jsou sice rovněž státními zaměstnanci, ale svou účast ve stávce nebo v protestním shromáždění neohlašovali. „Nemáme žádné signály o tom, že by se naši úředníci chystali hromadně zapojit,“ konstatuje předsedkyně odborů Lenka Viktorinová. Magistrát bude pro občany zřejmě fungovat jako každý jiný den.

Mezi stávkujícími budou chybět policisté a váznout nebude ani doprava, protože Dopravní podnik města Opavy se ke stávce nepřipojí. Vstoupí do ní odborový svaz KOVO a úředníci okresního soudu, kteří však na ni musejí čerpat neplacené volno. Stávkovat se kromě dalších chystají i zaměstnanci Slezského zemského muzea.

„Podle současných údajů se do akce zapojí nejméně třicet procent našich zaměstnanců,“ říká náměstek ředitele opavského muzea a odborový předák Petr Vlk.

Ve Slezské nemocnici organizuje stávku už od 6 hodin místní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče s podporou Profesní a odborové unie zdravotnických pracovníků. Stávkující zaměstnanci, kteří budou na svých pracovištích, zajistí nezbytné služby a protestní akci podpoří jinou formou tak, aby nedošlo k omezení akutní a nezbytné péče.

Na mítinku, kterého se stávkující a případně i veřejnost zúčastní, vystoupí pět minut po dvanácté představitelé odborových organizací z regionu a z Prahy je přijedou podpořit například Josef Středula za OS KOVO a Radka Sokolová za ČMKOS.

Jitka Hrušková

Glosa Zuzany Urbánkové: Stávkokazi

Tak jsme si v redakci říkali, proč odboráři demonstrují právě ve středu, v pracovní den? Kolega sporťák vznesl otázku: „Proč ti kantoři nejdou stávkovat v sobotu? Dolní náměstím bude prázdné, mohou si tam pořádně zahulákat a k tomu popíjet vánoční punč.“

Druhý kolega se ironicky přidal: „Já bych vyzval taky rodiče, aby si vzali v práci dovolenou a šli kantory svých dětí na Dolňák podpořit.“ Kolegyně nezůstala pozadu: „Ať si děcka vezmou pořádnou svačinu, když jim školní jídelny dnes nevaří. Anebo bych je všechny rovnou poslala do lesa. (Pozn. redakce: Myslela dětičky)

A pak jsme se do těch úvah na pár minut zapletli. Chvíli nám z toho bylo veselo, chvíli nic moc. A nakonec to dopadlo tak, že nikdo z nás nechtěl tuto glosu o té protivné stávce psát. Jsme totiž stávkokazi. Musíme pracovat. Je běžný pracovní den.