Strážníci opavské městské policie před několika dny na oznámení vyjížděli do Zacpalovy ulice, kde byl zaparkován vůz s otevřeným oknem.

„Řidič se v blízkosti nenacházel a vozidlo bylo evidentně zcela bez dozoru, tudíž nebylo zřejmé, zda se například nejedná o ohrožení cizího majetku,“ poznamenala tisková mluvčí Městské policie Opava Petra Wittek Stonišová.

Hlídka si lustrací přes obvodní oddělení státní policie zjistila telefon na majitele a kontaktovala jej. Když dotyčný dorazil na místo, hájil se tím, že okno nechal otevřené, protože chtěl vyvětrat, než se vrátí z venčení psů.

„Padesátiletému muži z Opavy bylo sděleno, že je podezřelý ze spáchání přestupku, jelikož řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla je neoprávněně užít jiná osoba,“ komentovala dále

Vlastník vozu ale na to reagoval tak, že jde o jeho věc, ničeho se nedopustil a nebude to řešit. Následně usedl za volant a odjel pryč. Proto bude případ postoupen do správního řízení odboru dopravy opavského magistrátu. Ten může rozhodnout o trestu.

Muž z celé situace může v případě zahájení správního řízení a prokázání viny vyváznout s pokutou pohybující se mezi 1 500 až 2 500 korunami. To je ale zatím pouze jedna z možných variant. „V tuto chvíli dopředu nelze předjímat žádné závěry,“ komentovala tisková mluvčí města Opavy Lada Dobrovolná.

Na internetu se vůči strážníkům zvedla mohutná vlna kritiky. Mnozí se domnívají, že se jedná o buzeraci.

To však městská policie odmítá. „Jednalo se o přestupek, který nemohl být řešen na místě. O žádnou šikanu nešlo. Městští policisté postupovali přesně podle platné legislativy, a to především primárně v zájmu zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu,“ uvedla Petra Wittek Stonišová a svůj výrok demonstrovala na konkrétní situaci.

„Vezměte si možnost, že otevřeným okénkem do auta mohly vlézt třeba děti, odbrzdily by jej a způsobily by dopravní nehodu. Kdykoliv dostaneme takový podnět od všímavých občanů, je naší povinností se jím zabývat,“ doplnila.

Onoho dne uvědomělí Opavané přitom byli nebývale aktivní. Nejprve bylo nahlášeno, že nedaleko sběrny v Hálkově ulici je zaparkováno auto, z jehož nádrže vytéká benzín, o tři hodiny později jeli strážníci do Holasické ulice. Tam pro změnu stál Peugeot modré barvy s klíčky ve dveřích.

Přivolaní majitelé, kterými byl manželský pár, uvedli, že klíč se zasekl a nešel vytáhnout. Muž ho poté násilím vyrval, vozidlo bylo z pozice spolujezdce odemčeno náhradním klíčem a zavezeno do servisu.

Okno u motorového vozu bylo v ten den v Opavě staženo ještě jednou. Vlastník ale hlídku informoval, že to bylo kvůli poruše a už zkontaktoval asistenční službu. „Tolik oznámení týkajících se závad na vozidlech během jednoho dne, se často nestává. Nicméně Opavané jsou všímaví a neváhají nám volat, pokud si takovýchto věcí všimnou, za to je musíme pochválit,“ dodala Petra Wittek Stonišová.