Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Stěbořicích opravili pomník na hřbitově. Řeší se i rozšíření

Hřbitov ve Stěbořicích prochází úpravami. Před nedávnem byla dokončena rekonstrukce pomníku místních padlých občanů v první světové válce, v současnosti se pracuje na opravě vstupu a vedení obce se také zabývá otázkou týkající se rozšíření. Brzy se totiž může stát, že zemřelé nebude kam pohřbívat.

21.7.2016
SDÍLEJ:

Památník padlým v první světové válce, který se nachází na hřbitově ve Stěbořicích, opravil restaurátor Tomáš Skalík.Foto: Roman Falhar

Pomník byl na náklady obce z terasového betonu postaven během roku 1920. Posvěcení se dočkal v průběhu 23. října zmíněného roku. Má tvar dvanáctistranného polygonu o průměru tři a půl metru.

Padlí pocházeli ze Stěbořic, Jamnice, Nového Dvora, Březové a Zlatník. Na pomníku se nachází celkem sedmatřicet jmen. Přední strana je opatřena nápisem Hroby v dáli s podnadpisem Památce padlých vojínů ve světové válce 1914 – 1918 z farnosti.

Ve Stěbořicích zažádali o dotaci a opravu měl na starosti známý restaurátor Tomáš Skalík. „Stála přibližně 100 tisíc korun. Byly znovuvybudovány schody okolo památníku, došlo k jeho kompletnímu očištění, vyspravily se spáry a pukliny, zlatou barvou byla obtažena jména a pokácely se přestárlé stromy, které pomník zakrývaly," popisoval stěbořický starosta Roman Falhar.

Momentálně se pracuje na rekonstrukci vstupu na obecní hřbitov. Ten je tvořen čtyřmi zděnými pilíři se vstupní branou a dvěma bočními brankami. Všechny jsou přitom kované.

Vstup byl společně s obvodovou zdí vybudován na začátku dvacátého století a s největší pravděpodobností nikdy nebyl opravován. Rekonstrukci lze přitom považovat za nevyhnutelnou, protože pilíře byly popraskané, nahnuté a znemožňovaly zavírání brány, která byla také poškozena.

Vedení obce zaznamenalo úspěch při žádání dotace. Náklady na opravy činí okolo 300 tisíc korun, přičemž 70 procent z této částky pokryjí dotační peníze.

„Všechny čtyři pilíře jsou už nyní rozebrány a budou znovu postaveny z pálených cihel. Bránu i branky renovuje umělecký kovář Roman Mička ze Zlatník. Zároveň se i znovu vydláždí vstup. Opravy památníku i vstupu jsou dílem projektanta Stanislava Rippela ze Štáblovic," doplnil starosta Stěbořic.

V budoucnu by stěbořický hřbitov mohl být rozšířen. Volná hrobová místa totiž chybí. „Není to něco, co bychom vyřešili během tohoto anebo třeba příštího roku, ale pracujeme na tom. Volné hroby bychom spočítali na prstech jedné ruky.

Náš hřbitov se nachází na konci obce ve směru na Jamnici. Je to vlastně cíp, jenž se může rozšiřovat pouze jedním směrem do pole. Momentálně jednáme s jeho vlastníkem o možném odkupu," uzavřel Roman Falhar.

Autor: Petr Dušek

21.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení