„Existuje od roku 2012. Samotná pošta byla v obci zřízena už v roce 1869. Dříve byla umístěna v jednom z panelových domů. Po jejím zrušení jsme se domluvili s místní prodejnou Tempa a výdejní místo se tak nachází v jejich prodejně. Obsluhu obstarávají prodavačky," poznamenal starosta Stěbořic Roman Falhar.

Ráno přijede do obce pracovník České pošty a zásilky lidí, které nezastihl doma, odnese na výdejní místo. Vášnivé diskuze to nevyvolává.

„Lidé si už zvykli. Ale o spokojenosti bych nemluvil. Zrušili nám poštu, která tady byla od 70. let 19. století. Střídají se poštovní doručovatelé a pak pochopitelně dochází k prodlevám při doručování, když třeba dopis nemá úplnou adresu. Tragická je také provozní doba, jen jedna hodina denně. Mimo ni většinou prodavačky poštovní věci řešit nechtějí," pokračoval.

Někdy se také stává, že pošťák přinese zásilku až na obec. „Občas donese doručovatel běžnou poštu i k nám na úřad, a sice z důvodu chybných adres. Tím, že se doručovatelé tak střídají, neumí se orientovat. Dříve tady pošťáci sloužili dlouhá léta a už věděli, kde kdo bydlí," uvedl Roman Falhar.

Výdejní místo poštu plnohodnotně nahradit nedokáže. „Některé služby nejsou dostupné. Kromě krátké provozní doby například nelze provádět finanční operace. Občas se také stane, že čekáte balík a namísto toho dostanete jen lístek, že si jej máte vyzvednout na pobočce. Ne vždy se tam ale nachází. A tak si pro něj někdy musíte jet až do Opavy," doplnil.

Jednání o zrušení pobočky probíhalo ještě za předchozího vedení obce, která tuto záležitost řešila například i s organizací Spolek pro obnovu venkova, avšak neúspěšně.

Pracovníci Tempa, obchodního družstva, se na svou novou roli pošťáků a pošťaček připravovali důkladně. „Poštovní služby zajišťují naše dvě pracovnice, zástupce vedoucího a vedoucí prodejny. Zaškolování probíhalo průběžně pracovníky České pošty a trvalo přibližně měsíc," doplnila provozní náměstkyně Tempa, obchodního družstva Gertruda Grigarcziková.

V pondělí, ve čtvrtek a v pátek je provozní doba výdejního místa od 15 do 16 hodin. Každé úterý a středu pak od 9.30 do 10.30 hodin.

Veronika Bernardová