V polích nad obcí, poblíž účelové komunikace mezi Březovou a Jamnicí, je vrch Šibenice, představující nejvyšší bod katastru. Z tohoto místa je dobrý výhled na Jeseníky a za pěkného počasí i na Beskydy.

Pozemek patří obci Stěbořice, která na něm chce postavit dvanáctimetrovou železobetonovou rozhlednu, připomínající prvorepublikové opevnění. Právě v tomto místě měla totiž před druhou světovou válkou stát soustava obrovských pevností.

„Zapojili jsme se do společného projektu Silesia a oslovený projektant navrhl, aby rozhledna upozornila na dělostřeleckou tvrz, která tam měla původně být,“ říká starosta obce Roman Falhar.

Tato tvrz, co do rozsahu největší svého druhu, měla houfnicemi podporovat pěchotní sruby od Opavy po Sosnovou. Po svém rozestavění však byla v obavách z vývoje v nacistickém Německu zasypaná tak, aby její vchod nebylo možné nalézt.

ROZHLEDNA BY NAHRADILA PŮVODNÍ VĚŽ

Jak vrch Šibenice ke svému názvu přišel, není známo, protože v obci popravy nikdy prováděné nebyly. Na rozdíl od budišovského Šibeničního vrchu, na kterém byla šibenice funkční do roku 1784. Jisté je pouze to, že na něm stála pozorovací věž, která zanikla v sedmdesátých letech minulého století.

V současné době obec požádala o dotaci na stavbu rozhledny, která si vyžádá náklady ve výši zhruba dvou milionů korun.

„Pokud ji získáme, neprodleně zahájíme vyřizovací „kolečko“ a s vlastní stavbou teoreticky počítáme v letních měsících tak, abychom mohli dokončenou rozhlednu slavnostně otevřít 28. října. Pokud dotaci nezískáme, budeme muset celý záměr ještě odložit,“ konstatuje Roman Falhar.

Plán zahrnuje i oplocený pozemek kolem rozhledny, na kterém by měly vzniknout drobné stavby. V samotné rozhledně by vznikl prostor na umístění různých předmětů a panelů, informujících o situaci za první republiky a dalších zajímavostech.