Stěbořický zámek má dlouhou historii. Vybudován byl v roce 1729, na přelomu 18. a 19. století došlo k úpravě v empírovém slohu a zhruba v té době kolem něho vznikl také park. Vedení obce se do revitalizace chtělo pustit už teď na jaře, nakonec se však odložila na podzim.

„Nepřálo nám počasí a hlavně 12. srpna zde proběhne obecní slavnost, na které zahraje třeba Kabát Revival. Neradi bychom při tom měli z parku staveniště," komentoval starosta Stěbořic Roman Falhar.

Parková plocha má přitom velký potenciál k tomu, aby se stala úhlednou relaxační zónou. Nachází se zde spousta starých stromů a místo má svou atmosféru.

„Máme zde vzrostlé duby, buky, platan nebo velký akát, který plní funkci takzvaného doupného stromu s dutinami, v němž hnízdí ptáci. V našem případě se jedná o strakapoudy a také dudka," přibližoval čelní představitel obce a vzápětí pak ještě dodal, že určité úpravy prostoru už probíhají:

„Momentálně se rekonstruuje parková zeď. Vznikl nový vchod do parku. Ten starý se nacházel z boku a musel se složitě obcházet. Teď se tam pohodlně dostanou třeba maminky s kočárky. Zlepšila se přístupnost, což je důležité. Zámecký park je vlastně takovým srdcem naší obce."

Odhadované náklady přesahují hranici dvou milionů korun, částka by však nakonec mohla být nižší. „Zjišťovali jsme možnost dotace. Vzhledem k podmínkám jsme se ale rozhodli celou akci financovat z vlastních zdrojů. Věřím, že by se konečná suma potřebná k provedení revitalizace mohla dostat někam na polovinu," mínil dále Roman Falhar a vzápětí se dostal i k tomu, co by se v parku mělo vylepšovat:

„Dojde k osazení šestnácti lavičkami, pracovat se bude na parkových cestičkách a uvažujeme také o zbudování menšího prostoru s hracími prvky, kde by si mohly hrát děti."

V souvislosti s parkovými úpravami vyvstává otázka, zda se bude opravovat i zdejší zámek, v jehož útrobách má stálou expozici snad nejznámější sbormistr z Opavska, jenž žije v nedalekém Novém Dvoře, Karel Kostera. Vystavuje zde různé historické věci, které má tematicky rozděleny podle místností. Naleznete tak třeba dobové kuchyňské náčiní, nábytek anebo dokonce školní třídu tak, jak mohla vypadat začátkem minulého století.

„Výstava rozhodně stojí za navštívení. S Karlem Kosterou se dá telefonicky spojit a domluvit se na prohlídce. Oprava zámku momentálně není prioritní, i když někteří tvrdí, že je v katastrofálním stavu. Do objektu ovšem nezatéká a čas nás zatím netlačí tak, abychom v současnosti museli neprodleně rekonstruovat," vysvětloval Roman Falhar a na závěr ještě dodal:

„V tuto chvíli je pro nás nejvíce aktuální a nejdůležitější čistička odpadních vod. Projekt je v počáteční fázi a právě ho rozjíždíme."