Je to neočekávaný tah. Historická budova v centru města, v níž sídlí hlavní pošta, totiž státu a potažmo České poště patří. Neplatí tu tudíž žádný nájem. Navíc zde poslední dobou proběhly různé rekonstrukce a zavedl se drahý moderní systém automatů. Přesto se prý zvažuje možnost opuštění těchto dosavadních prostor a přesunutí hlavní pošty do nového objektu, který by si musela s největší pravděpodobností pronajímat.

„Ano, budoucí stěhování pošty Opava 1 do nákupního centra je v současné chvíli ve stadiu úvah. Tedy pošta o tom uvažuje, ale zatím není nic rozhodnuté,“ potvrdila naší redakci mluvčí České pošty Marta Selicharová a dodala: „Kdy padne definitivní rozhodnutí, se opravdu neví. Zatím se zvažují možnosti a dělají ekonomické modely.“

Důvody, proč se o takto radikálním kroku vůbec přemýšlí a co by se dělo dále s opuštěnou budovou na Masarykově třídě, jsou zatím tajemstvím.

Doručovatelkám vře krev

Zatímco oficiální místa tvrdí, že dosud není nic jistého, mezi obyčejnými zaměstnanci pošty je vše jasné. A vře to. „Bylo nám řečeno, že tam budeme už jen do konce tohoto roku a hlavní pošta končí tak či tak. A to teď, když se do hlavní pošty investovalo tolik peněz. Tohle musela vymyslet Praha, protože podobnou blbost by nikdo znalý zdejších poměrů neudělal.

Zase někdo myslel tak dlouho, až vymyslel kravinu. Všechny nás to hrozně štve,“ zlobí se kupříkladu jedna z poštovních doručovatelek, která si přeje zůstat v anonymitě.

A není se čemu divit. Podle toho, co jim bylo údajně v práci řečeno, se práce zaměstnanců hlavní pošty pořádně zkomplikuje. V obchodním centru má prý zůstat pouze přepážkový systém pro klienty. Depo, tedy místo, kde si každé ráno musí pošťačky vyzvedávat a třídit roznášku a po šichtě dovézt to, co zbylo, mají mít poté údajně až v Komárově.

Jinými slovy: každé ráno budou muset vstávat doručovatelky daleko dříve, jet do Komárova, s taškou přijet zpět do Opavy a večer zase zpět do Komárova. „Oni si vůbec neuvědomují, že někteří lidé mají taky děti. Kdy se mám o ně starat, když teď budu muset být v práci ještě déle než předtím?“ ptá se jedna z pošťaček.

Husarský kousek developera

Podle některých názorů by případné přestěhování hlavní pošty bylo jen dalším krokem k vylidňování centra Opavy. Naopak přestěhováním pošty pod Bredu by se firmě Develon, která zde staví, podařil husarský kousek naláká větší počet návštěvníků.

Po dokončení celého společensko-obchodního centra zde lidé mimo jiné najdou multikino, kavárny, dětský koutek, posilovnu Pepa, pobočky Komerční banky a GE Money Bank, výrobu klíčů, čistírnu, opravnu bot, lékárnu. Centrum bude veřejnosti otevřené od konce letošního roku.

Hlavní pošta je kus opavské historie

Budova opavské hlavní pošty je dílem architekta Friedricha Setze. Byla postavena v letech 1884 až 1886 v duchu novorenesančního francouzského stylu s bazilikální střechou. Dlouholetý tlak na rakouskou vládu přinesl roku 1911 Opavě výsledek v podobě zřízení poštovního a telegrafního ředitelství. Ve stejném roce zahájila opavská pošta i přepravu zásilek prostřednictvím tramvají a systém přepravy dopisů ve schránkách namontovaných na tato vozidla.