Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štěpánkovice na nohou, Marek Stromský prožil velkolepý návrat

Štěpánkovice v neděli večer zažily návrat krále. Místní rodák Marek Stromský se dotkl dostihového nebe. Vyhrál nejprestižnější a nejtěžší dostih starého kontinentu Velkou pardubickou.

13.10.2015
SDÍLEJ:

Přivítání Marka Stromského ve Štěpánkovicích.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Nikdo mu nevěřil, i on sám byl pesimista, o to sladší byl jeho večerní návrat do rodné vesnice. Když něco málo po 20. hodině přijel v doprovodu manželky Jany, dcery Veroniky a syna Filipa před místní kulturní dům, čekalo ho velkolepé přivítání.

Lidé vyvolávali jeho jméno, nechyběl ani transparent. Když novopečený šampion vytáhl vítěznou trofej, začalo se na malém náměstíčku zpívat: „Marek je naše hvězda, Marek je nejlepší."

To nebylo zdaleka vše, další bod programu proběhl v místním kině, kde momentálně nejznámějšího občana přivítal starosta obce Bernard Halfar a také farář Alfréd Volný, který je velkým fanouškem úspěšného žokeje.

Marek Stromský si musel připadat jako král. Dokonce si střihl i tanec za doprovodu folklorního souboru Srubek a dostal i hobla. „Jsem dojatý, takové přivítání jsem nečekal, děkuji všem," hovořil čerstvý vítěz Velké pardubické k těm, kteří zaplnili do posledního místečka štěpánkovický kinosál.

Oslavy gradovaly v restauraci Štěpánka, kterou provozuje Stromského manželka Jana.

Když se objevil ve dveřích, plná hospoda mu aplaudovala. „Je to takové moje malé Nagano, pomalu mi začíná docházet, co se stalo. Říkám si, že teď už to nemůže být sen, je to skutečnost," usmíval se Marek Stromský, který seděl u velkého stolu a líčil dojmy ze svého životního závodu.

Obě děti, Veronika a Filip, dostaly na včerejšek do školy omluvenky. Oba dostih intenzivně prožívali, došlo i na slzy. „Když jsem viděl tátu v cílové rovince, věděl jsem, že ho už nikdo nepředběhne, táta měl obrovskou radost a my jsme brečeli štěstím," byl Filip naměkko ještě večer.

Sám chce být také žokejem, zatím závodí na ponících a úspěchy už má, v letošní sezoně dokonce s lepší bilancí než jeho slavný táta.

„S manželkou na Velkou pravidelně jezdíme, letos jsme vynechali, mrzí mě to, že jsem tam nebyl. Je to úžasné, jsem dojatý. Dostih jsem sledoval v hospodě ve společnosti samých koňáků," svěřil se soused a velký kamarád Marka Stromského Petr Josefus.

„Pořád jsem mu věřil, Mára je špičkový žokej, prostě první liga. Věřím, že to nebyla jeho poslední sezona, ještě nám toho hodně ukáže, o tom jsem přesvědčený," podotkl kamarád, který si vzal v pondělí raději v práci volno.

Přímo v Pardubicích na tribuně fandila Naďa Schiedková. „Markovi přejeme vítězství z celého srdce. Moc se mu nevěřilo, ale on to dokázal. Jsme na něj pyšní," usmála se.

„Vítězství Marka čekal asi málokdo, fandil jsem mu. Je to dobrý žokej, který konečně protrhl smůlu, která ho během Velké provázela," okomentoval vítězství Marka Stromského Josef Hájek mladší, pro kterého vítěz Velké jezdil slavného Amanta.

Štěpánka praskala ve švech téměř až do třetí hodiny ranní. „Bylo to náročné, ale oslavit se to musí. Jsme unavení, ale zároveň šťastní," pronesla závěrem manželka Jana Stromská. V pondělí se pak oslavovalo v rodině.

Jana Stromská: Sama jsem byla ze sebe překvapená, jak jsem klidná

.

Kus prvenství z Velké pardubické si bezesporu zaslouží žokejova manželka Jana a sám Marek Stromský to dobře ví. Jeho drahá polovička ho držela nad vodou, když se mu nedařilo.

Když chtěl během rozjeté sezony skončit, byla to jeho žena Jana, která mu tento krok rozmluvila, zřejmě dobře věděla, co dělá. Se svými pocity se svěřila čtenářům Deníku.

Jak se cítí manželka momentálně největší dostihové hvězdy v republice?

Pořád stejně.

Syn Filip říkal, že jste Markovi před dostihem moc nevěřili…

Markovi jsme věřili, ale Nikasovi ne. Letos toho moc neukázal, asi si to šetřil na Velkou.

Marek startoval na Velké po třinácté, byl to pro vás asi nejkrásnější výjezd do Pardubic…

Tak bych to neřekla. Krásných zážitků z dostihů máme více. Je pravdou, že nebyly tak hodnotné jako ten dnešní. Pro mě je každé vítězství cenné, každého si vážím. Na dnešní závod se musíme podívat ještě v televizi a pořádně ho vstřebat. Vidět celý dostih a opravdu si ho užít.

Na tribuně to člověk prožívá a na druhou stranu má vnitřní strach, zažili jsme, když vyhrál a nakonec byl diskvalifikován. Do okamžiku, než je výsledek schválený, tak člověk nevěří.

Berete vy osobně tohle vítězství jako satisfakci?

Jsem ráda hlavně za Marka, možná, že letos nepodával takové výkony jako mladí jezdci, ale myslím si, že by je mohl všechny učit. Pro něj to satisfakce je.

Kdo viděl nedělní odpoledne, musel si všimnout, že Marek si každý dostih užívá, jezdil bez stresu, lehce skákal…

Před Velkou byl rozhodnutý, že skončí. Ráno mi říkal, že neví, jaký den to bude, jak ho má vnímat. Říkala jsme mu, ať si to hlavně užije, a že to, co se má stát, se stane. Bylo na něm vidět, že si každý start užívá, jel bez stresu.

Na tribuně za mnou přišel pán a říká mi, to jsou zase dnes výsledky, dvakrát čtvrtý, jednou pátý. Ale my jsme vedeni jinak, těší nás i taková umístění.

Každý dostih extrémně prožíváte, jak tomu bylo v neděli?

Sama jsem byla ze sebe překvapená, jak jsem klidná. Po špatné sezoně jsme si nějak zvykli, člověk umí přijímat porážky, je připraven na všechno.

Kdy jste začala věřit, že by to mohlo vyjít?

Nevěřila jsem do poslední chvilky. Věděli jsme, že kůň musí jít zepředu, modlili jsme se, ať jde zepředu, protože pak by mu to nechutnalo a nedal by to.

V polovině dostihu se dopředu posunul, pak si to hlídal, šel na trávu, na poslední tři skoky, koně jsou už unaveni a chyba se může stát, a když už je v cíli, ještě se strachujete, aby ho náhodou nediskvalifikovali.

Jaké to bylo, když jste ho viděla v cíli jako prvního?

To jsme plakali všichni.

Co bude dál, skončí? Vaše slova se vždy naplnila…

(usměje se) Opravdu nevím.

Vy byste chtěla, aby dál pokračoval?

Je to jeho život, ale vím, že by byl šťastnější při jiné práci. Ani on neví, co udělá.

Co říkáte na přijetí ve Štěpánkovicích?

Popravdě, myslela jsem si, že naši známí a štamgasti z naší hospody tady budou. Když se zadaří, něco je nachystáno i před domem, protože máme kolem sebe super lidi. Překvapil mě pan starosta, který se jinak o Marka moc nezajímá.

Stanislav Stromský: Je to zážitek na celý život

.

Stanislav Stromský, bratr vítěze Velké pardubické, je hlavně orientován na fotbal. Triumfální představení svého sourozence si ale ujít nenechal.

„Vyhrál s koněm, kterému nevěřili. Byl to pro mě zážitek na celý život," poznamenal Stanislav Stromský. „Marek měl na vítězství už s Amantem, tehdy to nevyšlo. Říkával jsem, že to byla šance, která se už nebude opakovat. A vidíte, mýlil jsem se," přiznal sourozenec šampiona.

Marek Stromský jezdil i pro nedaleký Albertovec, bohužel v nedalekém hřebčíně se už dostihový sport nedělá. „Kdyby žil starý pan Hájek, byl by Marek úplně někde jinde, dostával by dobré koně," přichází se svým postřehem Stanislav Stromský.

Na otázku, zda letošní sezona byla pro jeho bratra poslední, odpověděl: „Říká se, že se má končit v tom nejlepším. Pokud ale Marek nebude dělat u koní, nebude šťastný."

Fotbalisté Štěpánkovic slavili na hřišti ve Strahovicích

Nedělní odpolední duel na poli áčkové skupiny I. B třídy svedl v lokálním derby dohromady Strahovice a Štěpánkovice. Zápas měl původně začít v 15 hodin, nakonec byl ovšem po vzájemné dohodě předsunut už na 14.30.

Důvod? Hosté si nechtěli nechat ujít start štěpánkovického rodáka Marka Stromského na Velké pardubické, která startovala v 16.40.

Utkání nakonec skončilo remízou 1:1, ale o výsledek zejména pro Štěpánkovice tolik nešlo. Fotbalisté i realizační tým se v myšlenkách upínal ke svému kamarádovi a dostihovému žokeji, jenž jel hlavní závod na Nikasovi.

„Musím přiznat, že fotbal šel trochu stranou. Okamžitě po tomto střetnutí jsme usedli před televizi a společně se Strahovickými se fandilo Markovi," popisoval atmosféru na strahovickém hřišti bezprostředně po konečném hvizdu štěpánkovický trenér Jindřich Harazim.

On sám si v pátek před Velkou pardubickou zašel s Markem Stromským na pivo. To mělo mít především uklidňující efekt: „Jsme dobří kamarádi. Dali jsme si jedno dvě pivka, aby nebyl tolik nervózní. Jsme nesmírně šťastni, že se mu to konečně povedlo.

Celá obec držela palce. Je to neuvěřitelný úspěch. Ve Strahovicích se po doběhu okamžitě bouchalo šampaňské."

Fakt, že se ze Stromského úspěchu radovali také štěpánkovičtí fotbalisté, není žádnou náhodou. Novopečený šampion Velké pardubické totiž patří k fanouškům místního fotbalu a nezřídka kdy také osobně navštěvuje zápasy.

„Je to velmi skromný kluk, kterého máme moc rádi. O fotbal ve Štěpánkovicích se zajímá a je naším příznivcem. Když má čas, tak se přijde podívat, čehož si vážíme," doplnil na závěr Jindřich Harazim.

Autor: Roman Brhel

13.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

ZŠ Kylešovice, třída I.A

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Basketbalisté míří na Folimanku prodloužit neporazitelnost

/POZVÁNKA/ Souboj dvou doposud neporažených týmů v basketbalové Kooperativa NBL nabídne středeční duel na pražské Folimance. Domácí Vysokoškoláci hostí Opavu.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Milan Čichoň byl v pondělí hostem on-line rozhovoru Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení