Vybírat budou jména jak z kandidátek politických stran a uskupení, tak z kandidátek nezávislých. Volit půjdeme v pátek a sobotu 15. a 16. října 2010.

Dnes je ještě na nějaké konkrétní informace o lidech na nich brzy, strany musí definitivní podobu kandidátek odevzdat až 10. srpna, a v seznamech 45 jmen se tak docela jistě bude hýbat, ale podle předběžných informací by si obyvatelé Opavy mohli vybírat ze 14, ale možná i ze 16 kandidátek.

Hlasujte v anketě: >>>
Koho byste chtěli za příštího primátora?

V současné době ODS, jedna z koaličních stran na opavské Hlásce, jako svoji jedničku postaví současného primátora Zbyňka Stanjuru. Jak řekl předseda ODS Opava Karel Bureš, spekulovat o tom, zda právě Stanjura by byl případným novým primátorem, je předčasné.

„My svoji kandidátku budeme schvalovat teprve v polovině července, a tedy stále není jednoznačné, kdo na ní bude. Rovněž náš program teprve bude předmětem jednání volebního štábu, a proto vyzdvihnout některý bod jako prioritu by dnes bylo pouhou spekulací,“ řekl Bureš s tím, že program bude sestavován až na základě lidí, které strana na kandidátku nominuje.

Stejně tak až po volbách bude rozhodnuto, zda na post opavského primátora znovu navrhne ODS Stanjuru nebo někoho jiného.

Sociální demokraté naopak kandidátku řešili již počátkem roku. „Adeptů bylo víc, naším lídrem se nakonec stal profesor Zdeněk Jirásek, stávající děkan Slezské univerzity v Opavě,“ uvedl zastupitel a poslanec parlamentu Václav Klučka (ČSSD). Z jeho vyjádření dále vyplynulo, že pokud by Jirásek do primátorského křesla usedl, funkci děkana by již nevykonával.

„Chceme, aby se práci primátora věnoval na sto procent,“ dodal Klučka.

Do voleb v Opavě zasáhnou i nezávislí kandidáti. Sestavení kandidátky Sdružení nezávislých kandidátů - Opava organizuje současný kvestor Slezské univerzity Jaroslav Kania, který bude i jejím lídrem a případným kandidátem na primátora Opavy.

„Představitelé města by se měli především starat o to, aby se občanům v jejich městě dobře žilo a byly řešeny jejich problémy. Bez šoků z vysokých daní, bez šoků ze zadlužování města, bez šoků z převodů nemovitého majetku,“ soudí Jaroslav Kania.

Jinou alternativou nezávislých kandidátů bude kandidátka Volby pro město Opavu. Jak se vyjádřil bývalý opavský primátor a dnes zastupitel Jan Mrázek, kolektiv lidí kolem něj se chce věnovat hlavně mládeži. Nepřekvapí tak, že lídrem by se měl stát Petr Pavlíček, ředitel Mendelova gymnázia v Opavě.

Věci veřejné uvažují o nějakém hloubkovém auditu hospodaření města a následném zprůhlednění jeho aktivit, třeba toho, jakým způsobem se zadávají veřejné zakázky. „Myslíme, že dnes v době internetu není problém veškeré podklady zveřejnit a předejít tak vzniku spekulací,“ nastínila Kamila Blafková, předsedkyně opavské pobočky Věcí veřejných a žena, která zahájila na začátku roku akci vedoucí ke snížení daně z nemovitosti.

Také jí je trnem v oku hlavně hospodaření s městským majetkem. Do voleb v Opavě ale „véčka“ povede jako lídr Milan Kopčil.

Další štika nedávných parlamentních voleb, strana TOP 09, má v Opavě svoji místní organizaci, v jejímž čele je Ludger Špakovský, ale prvotní informace se nám nepodařilo od něj získat.

O své hlasy se bude ucházet také Strana pro otevřenou společnost Opava (SOS), která do svého čela i jako případnou kandidátku na post opavské primátorky nominuje soudní znalkyni Pavlu Brady. Ta však nebude jedinou ženou na kandidátce. Snahou SOS je mimo jiné dostat více schopných žen do opavského zastupitelstva, proto je také kandidátní listina sestavena zipově, tj. střídavě, žena-muž (23 žen a 22 mužů).

„Za zásadní body programu, které chceme spolu se svými kolegy prosadit, patří zejména šetrné a efektivní hospodaření města a konec zadlužování; nastavení transparentní správy ve všech oblastech včetně lepšího přístupu k informacím; spravedlivý způsob nakládání s majetkem, ale také aktivní podpora rodin s dětmi, seniorů a zdravotně znevýhodněných občanů,“ shrnula Brady.

Křesťanští demokraté (KDU-ČSL) jako jedničku své kandidátky nominovali Jaroslava Černého, současného starostu městské části Vávrovice. „Naším velkým tématem v Opavě je daň z nemovitosti. Zde bychom chtěli navázat na naši dosavadní práci v zastupitelstvu a ještě ji dál snížit,“ řekl k otázce priorit strany současný opavský zastupitel a okresní předseda strany Rudolf Chamráth.

Do voleb v Opavě by se měly zapojit i další strany a uskupení. Jedním z nich jsou Občané.cz, kteří oslovili současného ředitele Dopravního podniku města Opavy Hynka Woitka. Ten přiznal, že skutečně nabídku dostal, ale v této době je podle něj předčasné o tom hovořit: „Až to bude aktuální, určitě se s tím tajit nebudu,“ podotkl Woitek.

Opavská KSČM ještě svého lídra nezná. Ve hře jsou tři, možná čtyři jména. Ale už teď se ví, že její kandidátka bude oproti té minulé výrazně omlazena a více v ní budou zastoupeny ženy. Lídr voleb v roce 2006 a současný poslanec parlamentu Miroslav Opálka prozradil, že straně na opavské radnici nejvíce vadí neprůhlednost jejích aktivit: „Určitě bychom chtěli zlepšit kontrolní činnost na městě,“ uvádí Opálka.

Náš výčet sto dní před volbami není ani zdaleka úplný. Samotné strany a uskupení mají stále více než měsíc na sestavení svých kandidátek, a tedy ještě ani není jasné, kdo další se o přízeň Opavanů bude ucházet. To se ukáže až na konci prázdnin.

Martin Kůs, Zuzana Urbánková

Usedne někdo z nich do primátorského křesla?

Zdeněk Jirásek, 53 let, kandidát ČSSD, vědecko-pedagogický pracovník Filozofickopřírodovědecké fakulty Slezské univerzity Opava

Pavla Brady, 38 let, kandidátka Strany pro otevřenou společnost, Opava, soudní znalkyně

Zbyněk Stanjura, 46 let, kandidát za ODS, primátor města Opavy, poslanec PČR

Milan Kopčil, 38 let, kandidát Věcí veřejných, manažer

Jaroslav Kania, 51 let, kandidát Sdružení nezávislých kandidátů – Opava, kvestor Slezské univerzity Opava

Jaroslav Černý, 49 let, kandidát KDU – ČSL, ekonom, starosta městské části Opava- Vávrovice