Situaci letos přitvrdila i hospodářská krize a opavský Úřad práce měl v evidenci 10 026 klientů, což je o 753 víc než v listopadu.

„Od roku 1991 jsme tak obrovský meziměsíční nárůst v prosinci ještě nikdy nezaznamenali,“ upozorňuje pracovnice opavského Úřadu práce Ludmila Berková. Míra nezaměstnanosti se přehoupla přes desítku a zůstala na 10,5 procenta.

Na každé z 355 volných míst teoreticky připadalo osmadvacet uchazečů a ze 701 vyřazených klientů jich pouze 397 našlo nové zaměstnání. Další byli z evidence vyřazeni pro porušení zákona o zaměstnanosti nebo z jiných důvodů.

Zaměstnavatelé v regionu sháněli nejčastěji zedníky, kameníky a omítkáře, kterých potřebovali 27, hledali i 26 nástrojářů, kovomodelářů, kovodělníků a zámečníků, potřebovali rovněž 21 pojišťováků a 18 lékařů.

Do rekvalifikace bylo v prosinci zařazeno 40 zájemců, žádné hromadné propouštění hlášeno nebylo a požadavek na vyplácení náhradní mzdy uplatnil jeden zaměstnavatel, který však žádost vzal zpět.

„Vývoj, podobný prosincovému, očekáváme ještě v lednu i v únoru. Důvodem je útlum sezonních prací a velmi nízká poptávka po nových zaměstnancích. Vliv hospodářské recese na vývoj nezaměstnanosti je stále dominantní,“ nehýří Ludmila Berková optimismem.