V České a Slovenské republice je totiž přes více než dvacet tensingových skupin, a tak se každý rok všechny schází na této již tradiční akci plné koncertů, kreativních workshopů a zábavy. Nedávno vznikl TenSing i v Opavě, a proto se organizátoři rozhodli pro letošní rok uspořádat festival právě zde.

Toto kulaté výročí je navíc pro účastníky zpestřeno hned několika specialitami. „Letošním specifikem je například to, že je festival delší než předchozí ročníky, a také bude zakončen velkým koncertem pro veřejnost. Ten se odehraje v Elimu, kde bude probíhat i festival,“ říká Hana Vladíková-Neugebauerová, jedna z organizátorů celé akce.

„Vzhledem k tomu, že předpokládáme vysokou účast, je připravena i netradičně široká nabídka workshopů,“ dodává Vladíková. Ty jsou připraveny jak pro tensigáře, tak za symbolický poplatek i pro místní. „Nabídka je opravdu velká, účastníci si mohou vybrat téměř ze sedmdesáti různorodých workshopů,“ potvrzuje David Strádal, koordinátor této nevšední části programu.

Navštívit tak tedy můžete workshopy sportovního, duchovního, kreativního či tensingového zaměření. „Největší nápor očekáváme na lezeckou stěnu, tvorbu svíček, práci s kamerou nebo seminář o komunikaci,“ odhaduje Strádal.

Zajímavé bude jistě i žonglování či workshop s názvem Žijí mezi námi, kde se mladí lidé setkají s nevidomými, budou s nimi diskutovat o jejich životě a naučí se, jak jim správně pomáhat. Tento festival je přístupný i veřejnosti, takže neváhejte se přijít podívat a třeba se i něco naučit.

Co to je TenSing?
Ten Sing je hudebně - sociální aktivita občanského sdružení YMCA. Je to skupina mladých lidí ve věku od 13 let, kteří mají rádi hudbu všeho druhu. Písničky, které se jim líbí, si nacvičí a poté předvedou na koncertě, který zahrnuje i tance a divadelní vsuvky. Skupinu tvoří především velký sbor, ve kterém zpívají všichni zúčastnění a kapela. Každý má také možnost podílet se na práci v takzvaných dílnách, neboli workshopech, divadla, tance a minichoiru.

Gabriela Boková