Strahovičtí budou slavit. A ne jen jednou. Rovnou třikrát, tři dny a ještě mezinárodně. Letos to totiž je 660 let od první písemné zmínky o obci. Přesto, že Strahovice jsou poměrně mladé, jejich historie obce je velmi bohatá. Jak se uvádí na webových stránkách Strahovic, obec měli už v polovině třináctého století založit majitelé kláštera Hradisko u Olomouce, ale ona první zmínka o obci je až z roku 1349.

Ve 14. století náležely Strahovice Mikuláši III. a tím ke Krnovsku, dále vlastnil obec například Bernard Lichnovský z Hoštic. Až do roku 1922 byla obec součástí Pruska, po tomto roce náležela k Československu. Za II. světové války byla obec součástí Německa. Dnes má přibližně 900 obyvatel a žije běžný kulturním, sportovním a společenským životem.

To ale není jediný důvod. Letos je to přesně 120 let, co se učí v budově místní školy. Strahovice měly vlastní školu už od roku 1836, tu ale v roce 1887 nahradila nová budova a v ní se učí nepřetržitě od roku 1879. Po roce 2000 byla budova kompletně zrekonstruována.

Třetím důvodem slavení je to, že před 85 lety vysvětili místní kostel sv. Augustina. Ten je tak dominantou obce od roku 1924.

„Letošních oslavy se uskuteční jako součást projektu Most přátelství, což je oficiální navázání spolupráce obcí na česko-polském pomezí. Proto nás navštíví naši přátelé z Ruppachu-Goldhausenu a polských Krzanowicz,“ říká k oslavám starostka Strahovic Elen Malchárková.

Program je třídenní. Už od pátku 28. srpna je připravena řada sportovních klání, v sobotu 29. srpna vše přejde hlavně do kulturní podoby a v neděli 30. srpna od 10 hodin je připravena slavnostní mše v kostele sv. Augustina.