Prostřednictvím inflační doložky totiž může pronajímatel zvýšit nájem o průměrnou míru inflace za uplynulý rok. V tom loňském činila míra inflace 15,1 procenta a až o tolik tedy může být nájemné letos dražší.

Jak a zda se budou upravovat ceny nájemního bydlení v městských bytech v Opavě, zatím není zcela jasné. Opavští radní se tím budou teprve zaobírat na jedné ze svých příštích schůzí. „Zvažujeme navýšení nájemného v městských bytech, kde jsou ceny výrazně nižší než komerční nájemné. I po případném zvýšení bude městské nájemné stále výrazně nižší. Nájemné u seniorského bydlení se pravděpodobně zvedat nebude. Inflační doložku máme u většiny pronajatých bytů, není jen u několika málo úplně nejstarších smluv. U těch nových se už dává automaticky,“ řekl Deníku opavský mluvčí Roman Konečný. Magistrát vlastní celkem 551 bytů.

Asi třemi stovkami bytů různých kategorií disponuje hlučínská radnice. Inflační doložka se postupně stala součástí většiny městských bytů. „Těm nájemníkům, kteří mají inflační doložku ve smlouvě, byl nájem automaticky navýšen o loňskou inflaci od nového roku. Nájemníci, kteří ale doložku ve smlouvách nemají, u těch se nezvyšovalo nic,“ sdělila mluvčí Hlučína Kristina Skulinová.

Třeba u vstupních bytů v Opavské 23 je aktuální cena 57,20 korun za metr čtvereční, dlouhodobí nájemníci ve standardních bytech v prvním a druhém patře, což jsou důchodci a zdravotně postižení, v ulicích 1. Máje 1 a Severní 2 platí 71,42 korun za metr čtvereční, v bytech se sníženou kvalitou v Opavské 23 je nynější cena 47,61 za metr čtvereční. Stanovené minimum za nájem pro výběrové řízení činí u vyšších pater v Severní ulici 2 a v 1. Máje 1 celkem 80 korun za metr čtvereční, v ulicích Zahradní 33, 35, 37 a v ulici U Stadionu 1, 3 a 5 je to 90 korun. Na Mírovém náměstí 25, v Opavské 10, 12, ČSA 5, 7, 9, v ulici Dr. E. Beneše 3, 5, 8, 10 a 24 a v Zahradní ulici 12, 14 a 16 začíná minimální nájemné na stokoruně za metr čtvereční.

Vysoutěžené částky nájmu se pak v Hlučíně pohybují od 100 do 150 korun za metr čtvereční. „Služby se nastavují individuálně pro každý bytový dům, dle předcházejících spotřeb médií,“ upřesňuje Kristina Skulinová.

Jedním z poskytovatelů nájemního bydlení v regionu je dále například i soukromá společnost Heimstaden. Ta zvýší nájemné o necelou míru inflace. „Budeme nájemné zvyšovat v průměru o 12,5 procenta, ve většině případů od 1. března,“ uvedla mluvčí Kateřina Piechowicz. Dodala také, že tato čísla platí pro dlouhodobé smlouvy, kterých je asi čtyřicet procent. U nově uzavřených mohou být částky odlišné.

Jak je to u realitek?

Inflační doložky jsou běžnou praxí i v soukromém sektoru. „Dáváme je prakticky do všech nájemních smluv, ale je na zvážení majitelů, zda je využijí a nájem navýší. Pokud byly nájmy uzavřeny před delší dobou a za nižší cenu, tak majitelé ke zvyšování opatrně přistupují. Většina si jich je ale vědoma nárůstu cen energií a nájmy raději nezvyšuje, nebo jen opatrně,“ přibližuje majitel 1. opavské realitky Ondřej Veselý s tím, že ceny nájmů v Opavě jsou stabilizované, avšak výrazně narostly platby právě za již zmíněné služby. „Samotný čistý nájem zůstává přibližně stejný,“ konstatuje.

Podle něj v posledních měsících narostla nabídka bytů k pronájmu a zvyšování nájemného se neočekává. „Určitý nárůst bychom mohli čekat v případě výraznějšího snížení cen služeb, což ale v letošním roce není moc reálné. Razantní skokové zdražování se neudálo ani v minulosti, ceny nájmů se zvyšovaly postupně v souvislosti s inflačními tlaky,“ míní Ondřej Veselý. Někteří majitelé cenu šponují nahoru, to se jim ale nemusí vyplatit. „V nabídkových cenách jsou u podobných bytů obrovské cenové rozdíly. Ty předražené ale zůstávají i dlouhodobě neobsazené,“ dodává.