VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam kráčíš, město Opavo?

OPAVA -Jak se rozvíjí město Opava? Co by chtělo a mělo do roku 2015 zlepšit? Jak funguje komunikace mezi magistrátem a občany? Na to se snaží hledat odpovědi právě vznikající strategický plán města.

23.6.2007
SDÍLEJ:

Úvodní seminář ke strategickému plánu pro město Opavu.Foto: DENÍK/Milan Freiberg

Dokument by mě nahradit původní plán z roku 2000. Úvodní veřejný seminář v aule Slezské univerzity nebyl ve čtvrtek věnován jen jemu, ale také plánu územnímu a způsobu získávání dotací na investiční akce města. Ačkoliv účast nebyla tak hojná jako při veřejném představení projektu Na Rybníčku v květnu, přesto občané projevili o seminář živý zájem. Atmosféra v sále nebyla ani zdaleka tak emotivně napjatá a bouře se v průběhu semináře odehrála jen venku, za okny budovy. „Trvale nežiji v Opavě, ale mám v plánu se sem znovu vrátit. A proto jsem tady, zajímá mě, co čeho jdu, jaká je a bude Opava,“ uvedl jeden z diskutujících Martin Zelinka.

Seminář se snažil ukázat, jaké výstupy může mít nově tvořený strategický plán (SP) a jaké bude mít napojení na územní plán (ÚP). Když například závěry SP určí, že Opava potřebuje průmyslovou zónu, má ÚP za cíl najít odpovídající plochy pro ni. Lidé v sále přesto čekali spíše konkrétní názory a prostor pro konkrétní připomínky. Ty se ale na úvodním semináři moc neobjevovaly. Občané také do veřejné diskuse zapojili i primátora Zbyňka Stanjuru, ačkoliv původně přišel jen jako divák. „Přijímáme podněty zvenku jak zlepšit komunikaci s veřejností,“ uvedl Stanjura.

Na příkladu sochařského sympozia Nová místa ale upozornil na to, že mnohdy sama veřejnost o tuto komunikaci nemá zájem. „Sympozium tehdy řešilo významné veřejné prostory města. Nám se ale sešlo jen asi osmdesát odpovědí. A je otázkou, jestli je to o moc jiný vzorek než necelá padesátka našich zastupitelů,“ doplnil Zbyněk Stanjura.

Druhý blok patřil představení územního plánu, které měl ve své režii hlavní architekt města Zdeněk Bendík. „Opava by měla mít nejen zemědělství, ale i lehký průmysl, samotné školství nás neuživí. Jde o to, aby všechny složky byly vyvážené,“ uvedl priority města. Podle jeho názoru by se průmysl měl přemístit z centra města do průmyslových zón. V tomto bodě však oponoval jeden z přítomných občanů. „Na jednu stranu uvádíte, jak jste rád, že se průmysl stěhuje z centra pryč, a na druhou stranu průmyslové zóny za městem ukrajují z úrodné půdy,“ uvedl Martin Zelinka.

Zdeněk Bendík také připomněl, že občané mají možnost nahlédnout do nového zadání územního plánu už jen do čtvrtého července. Zatím těch, kteří toho využili, nebylo mnoho. Koordinování práce všech pracovních skupin, které se podílejí na vzniku nového strategického plánu (SP), má na starost Petr Šnejdar, ten také seminář z větší části řídil. Na dotaz občanů, zda mohou plán oni sami připomínkovat, odpověděl: „Hodně se spoléháme na práci těch občanů města, které jsme vybrali do našich pracovních skupin a kteří nám pomáhají vytvářet SP. Předpokládáme ale, že by jej mohli připomínkovat i sami občané prostřednictvím kontaktních osob, které plánujeme zveřejnit,“ uvedl Petr Šnejdar.

Představitelé města dali najevo vůli zlepšovat komunikaci s občany. „Nově jsme se rozhodli využít k propagaci svých projektů vitríny na autobusových zastávkách. Brzy se na nich objeví vizualizace projektu Na Rybníčku,“ uvedla vedoucí odboru prezentace a vnějších vztahů města Jana Foltysová. Třetí blok semináře se věnoval hlavně získávání dotací na různé investiční projekty města. Vystoupili v něm Martina Dorazilová a Martin Dostál, oba z oddělení rozvoje města. Dotazy občanů směřovaly například k tomu, na jaké velké projekty chce město získat dotace z evropských fondů. „Z velkých investičních plánů chceme získat podporu pro projekt Na Rybníčku a také pro obecní dům. Evropská unie nás již podpořila například při rekonstrukci budovy Hlásky, při rekonstrukci Dolního náměstí nebo rekonstrukci Městského koupaliště,“ informoval o málo známých skutečnostech Petr Šnejdar.

23.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pracovník/ce ve výrobě LED panelů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zabezpečená rozrůstající se firma hledá do svého kolektivu člověka na pozici dělníka ve výrobě LED panelů. Základní náplň práce: pájení a osazování DPS, výroba kabeláží, kompletace výrobků. Požadavky:manuální zručnost, spolehlivost. Výhoda vzdělání technického směru, není však podmínkou. Veškeré věci se dají naučit a zaškolit. Práce vhodná i pro ženy. Možnost pracovního postupu i nástupu ihned.. Pracoviště: Atlas servis cz, s.r.o., Opavská, č.p. 492, 747 64 Velká Polom. Informace: Miroslav Šmajstrla, +420 604 852 237.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce REFERENT/-KA ODBORU SOCIÁLNÍCH VĚCÍ. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Hana Klapetková, tel. 556 312 222., Písemnou přihlášku s přesně uvedeným názvem výběrového řízení a požadovanými doklady doručte osobně nebo poštou na podatelnu na adresu: Městský úřad Vítkov, odbor vnitřní správy, náměstí Jana Zajíce 7, 749 01 Vítkov do 3.8.2018 v zalepené obálce s označením "VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - neotvírat", s uvedením adresy podavatele. Přihlášky doručené po tomto datu nebudou do výběrového řízení zařazeny., Charakteristika práce: sociální pracovník a veřejný opatrovník. Poskytování pomoci a poradenství rodinám v hmotné nouzi a osobám bez přístřeší, provádění šetření v rodinách, řešení zadluženosti a prevence ztráty bydlení, spolupráce s orgány a institucemi, výkon veřejného opatrovnictví., Jiné požadavky: samostatnost, spolehlivost a vysoké pracovní nasazení, komunikativnost, zodpovědnost, výhodou - praxe v sociální oblasti, zvláštní odborná způsobilost podle vyhl. MV č. 512/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, orientační znalost zákonů č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, č. 89/2012 Sb., občanský zákoník., Povinné náležitosti písemné přihlášky uchazeče do výběrového řízení: jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození uchazeče, státní příslušnost uchazeče, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče., K přihlášce uchazeč připojí: životopis, ve kterém se uvedou údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a o dovednostech týkajících se správních činností, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, včetně dokladu o vykonání státní závěrečné zkoušky, telefonní kontakt a e-mail., Místo výkonu práce: Město Vítkov - Městský úřad Vítkov., Bližší informace a specifikaci k nabízenému volnému pracovnímu místu naleznete na https://www.vitkov.info/mestsky-urad/volna-pracovni-mista/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-referent-odboru-socialnich-veci-na-dobu-neurcitou-818cs.html. Pracoviště: Město vítkov, náměstí Jana Zajíce, č.p. 7, 749 01 Vítkov 1. Informace: Hana Klapetková, +420 556 312 222.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 7 830 Kč

Asistenti učitelů ASISTENT /-KA PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7830 kč, mzda max. 11450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Natálie Jaššová, tel. 604 691 731 (Po-Pá v době od 8 - 12 hod.), e-mail: natalie.jassova@skolabudisov.cz, SŠ vzdělání pedagogického směru nebo SŠ vzdělání s maturitou doplněné o kurz asistenta pedagoga, jednosměnný provoz, zkrácený úvazek 20 hodin týdně. , Výhodou je praxe v práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Jedná se o pedagogického zaměstnance.. Pracoviště: Základní škola budišov nad budišovkou, okres opava, příspěvková organizace, Halaškovo náměstí, č.p. 178, 747 87 Budišov nad Budišovkou. Informace: Natálie Jaššová, +420 604 691 731.

Administrativa - Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem 30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací hlavní inženýr -ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Janků Kateřina Ing., tel.: 733 678 252. Prvotní kontakt pouze na e-mail: katerina.janku@msa.cz., VŠ vzdělání v technickém nebo příbuzném oboru, předchozí praxe na podobné pozici min. 2 roky, anglický jazyk výhodou.. , Pracoviště Dolní Benešov, nástup dle dohody., Hlavní činnosti:, - hlavní inženýr pro oblasti správy a údržby budov, správy a údržby strojů a zařízení, energetiky , - odpovědnost za technická řešení v rámci svěřených oblastí a s nimi souvisejících investic, - vedení projektů ve výše uvedených oblastech , - příprava, kontrola a optimalizace rozpočtu ve svěřených oblastech, - řízení a motivace týmu zaměstnanců, - spolupráce s projektanty a dodavateli, koordinace prací. Pracoviště: Msa, a.s., Hlučínská, č.p. 641, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Kateřina Janků, +420 733 678 252.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pivovar v Nošovicích.

Radegast investuje přes půl miliardy do linky na plechovky v Nošovicích

Fotbalové utkání Fortuna ligy mezi celky AC Sparta Praha a SFC Opava 21. července v Praze. Matěj Pulkrab bojuje proti opavské přesile.
86

Opava dřela, výhru ale slaví Sparta

Opavsko: vrtulník vzlétl hned ke dvěma nehodám

Doba prázdnin bývá každoročně pro leteckou záchrannou službu náročná, neboť vrtulník vzlétá k nehodám vůbec nejčastěji z celého roku.

OBRAZEM: Redaktor Deníku Petr Dušek se oženil

Dlouholetý redaktor Opavského a hlučínského Deníku Petr Dušek si v sobotu 21. července v 11 hodin vzal svou partnerku Markétu Langrovou. 

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Mimoúrovňové křížení, kdy silnice povede pod železniční tratí, má nahradit stávající nechvalně známý železniční přejezd ve Studénce nedaleko místního vlakového nádraží.

Jaroslav Svozil: Sparta? Záruka kvality

Fotbalovou ligu poprvé okusil v mateřské Sigmě Olomouc, střihl si osm zápasů, pak ale musel čtyřiadvacetiletý stoper Jaroslav Svozil z Hané pryč. Trenéři sázeli na jiné koně.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT