První týden školního roku budou mít strážci výraznou pomoc v podobě státní i městské policie a členů dopravního inspektorátu. Po celý týden bude totiž ve městě probíhat bezpečnostní akce zaměřená na dopravu a krom toho se slezská metropole rovněž připojí i k celorepublikovému projektu Zebra se za tebe nerozhlédne. Během něj budou dohlížet strážci zákona na vytipovaných místech, kde je větší výskyt dětí, a dávat pozor na jejich pohyby kolem a na silnicích.

„Po prázdninách jsou ještě děcka rozdivočelá, roztěkaná a nedbají na nebezpečné okolnosti v dopravě, proto je nutné dohlédnout na jejich bezpečnost při cestách do školy a podobně," vysvětluje cíle projektu opavský policejní mluvčí René Černohorský. Za policii rovněž žádá všechny řidiče, aby zvlášť v těchto dnech zvýšili opatrnost, a to zejména u škol a míst, kde se dá očekávat větší počet dětí.

„Nikdy nevíte, kdy vám může takové dítě vlétnout pod auto. Je nutné být neustále připraven a ve střehu," radí Černohorský. Policejní akce bude počítat samozřejmě také se spoluprací se strážci přechodů, kteří budou stejně jako v minulém roce rozmístěni všude tam, kde jsou školská zařízení a velký provoz. U ostrůvku v ulici Ratibořská poté budou dokonce dva.

Strážcem se může stát kterýkoli občan České republiky starší osmnácti let, jenž projde zdravotní prohlídkou a následným školením na odboru dopravy. Přihlásit se je možné na služebně Městské policie Opava v Krnovské ulici.

Částečná tíha zodpovědnosti nyní bude ležet i na rodičích, jak naučí své ratolesti respektovat autority.

„Je totiž potřeba, aby přecházející děti poslechly strážce v oranžových vestách a opravdu čekaly, až jim dají pokyn k přecházení. Ale stále platí také to, že se při každém vstupu do vozovky musí řádně rozhlédnout na obě dvě strany," dodává na závěr Pavla Losertová ze skupiny prevence opavské městské policie.