Jeho cílem je zabezpečit zvýšený dohled nad přechody pro chodce v blízkosti základních škol zejména v době ranní a odpolední dopravní špičky. Zejména v odpoledních hodinách, kdy odcházejí děti ze škol, nejsou tuto službu schopni zajišťovat strážníci městské policie. V té době jsou už rozmístěni na běžné hlídkové činnosti ve městě a jeho okolí. Radní proto rozhodli, že přechody budou stráženy novými pracovníky.

Kalkulace nákladů pilotního projektu zahrnuje platy pro pět strážců přechodů i jejich vybavení ve výši necelých 103 000 korun. V této částce je zahrnuto označení strážců přechodů podle platné právní úpravy bezpečnostní vestou a vybavení zastavovacím terčem. Materiální vybavení dostanou strážci přechodů od městské policie. Jejich pracovní smlouva s městem Opavou předpokládá rozsah čtyř hodin denně ve dny školního vyučování. Pětice strážců přechodů byla už vybrána a v pátek 31. srpna projdou adepti školením.

„Všichni přijatí jsou držiteli řidičských průkazů a po proškolení získají osvědčení, kterým se budou prokazovat. V záloze máme ještě dalších šest zájemců,“ konstatuje ředitel opavské městské policie Richard Szotkowski. Od 3. září budou dva strážci hlídat přechod na čtyřproudové křižovatce ulic Ratibořská a Vrchní, po jednom strážci dostanou přechody na Pekařské ulici u mostu přes řeku Opavu, na Vrchní ulici u budovy základní školy a na ulici Boženy Němcové rovněž u základní školy. Jejich přítomnost výrazně sníží obavy rodičů o bezpečnost svých dětí na rizikových místech.