Našla zhruba pětasedmdesáticentimetrového plaza a rychle uvědomila policii. Policisté k nálezu povolali kolegy z městské policie a jeden strážník ho chytil do speciální bedny.

„Odchyt jsem sledovala z uctivé vzdálenosti, protože z těchto tvorů mám strach,“ uvedla preventistka městské policie Pavla Losertová.

K obavám však žádný důvod nebyl, protože tento plaz se v zajetí chová klidně a mírumilovně. Jde o beznohého ještěra Blavor žlutý, který vzhledem připomíná spíše hada. V dospělosti měří kolem jednoho metru a je hodně pohyblivý, proto v chovu potřebuje prostorné terárium.

Jeho domovem je oblast od Istrie přes Balkán, Krym, Kavkaz a Malou Asii až po jihozápadní a střední Asii. Pochutná si na hmyzu, vajíčkách, hlodavcích, plžích, žížalách i na kouscích kuřecího nebo hovězího masa a nepohrdne ani obsahem psích konzerv.

Zajatec pravděpodobně utekl chovateli bydlícímu ve stejném domě, protože ale dotyčný nebyl doma, nemohl mu být vrácen. Putoval do opavské Stanice mladých přírodovědců, kde na majitele dosud čeká.

Nicméně pracovníci stanice předpokládají, že plaz u nich již zůstane, a tak mu podle svých slov chystají terárium.