Celkem 449 přestupků evidují opavští městští policisté od 1. března, kdy začala platit přísnější koronavirová opatření, k 16. březnu. Většina z nich, konkrétně 343 se týká toho, že lidé neměli nasazenou ochranu dýchacích cest.

V poslední době médii proběhlo několik případů napříč republikou, kdy policisté nebo strážníci tvrdě proti lidem bez roušky či respirátoru zakročili. Jak říká ředitel opavské městské policie Jiří Klein, Opaváci se se strážníky do fyzických potyček nepouštějí.

S kampaní za moravskou národnost se můžeme setkat na Moravě i ve Slezsku. Březen 2021.
Jsou Moravané Čechy druhé kategorie? Kampaň za národnost běží i ve Slezsku

„Zvolili jsme tak trochu jinou taktiku. Pokud takového hříšníka najdeme, domlouváme mu. Někteří nám řeknou, že zapomněli. Pro tyto případy jsme připraveni, máme u sebe hygienicky balené chirurgické roušky. Jsme tedy schopni venku takového člověka i zdarma obdarovat, aby chránil sebe i ostatní,“ přibližuje.

Lidé agresivní nejsou, strážníci naštěstí disponují takovými argumenty, že dokážou občanům situaci po dobrém vysvětlit.

„Že je potřeba to v této chvíli dodržet, i když s tím vnitřně nemusíme souhlasit. Ale na veřejnosti zkrátka taková podmínka je,“ pokračuje.

Policisté kontrolují přejezdy mezi okresy. Zákaz přejíždění bude zřejmě platit i o Velikonocích.
Blatný s rozvolněním na Velikonoce nepočítá. Testovat začnou i menší firmy

Cílem velké kritiky občanů se v minulých dnech a týdnech stalo Dolní náměstí, kde funguje hned několik výdejních oken. Lidé si stěžovali, že tady stojí popíjející hloučky. Výsledkem je permanentní denní hlídka strážníků, pohybující se na Dolním a Horním náměstí.

„Víceméně už jsme tomuto zamezili, lidi to přestalo bavit. Problém je v tom, že z okna se alkohol prodat může, ale občan jej nesmí pít. Podnikatelé nám tímto trochu „přidělávají práci“, protože kdo si to hned venku nevypije?“ dodává závěrem Jiří Klein.