VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střechu bohuslavického kostela je nutno opravit

Bohuslavice - Po odborném prozkoumání střechy kostela v Bohuslavicích byl zjištěn havarijní stav jedné její části. Hrozilo nevratné poškození vzácných barokních fresek uvnitř kostela.

14.8.2010
SDÍLEJ:

Kostel Nejsvětější Trojice je dominantou Bohuslavic. Foto: archiv

Po jednání s památkovým úřadem, zpracování projektu a vyhodnocení výběrového řízení byla určena cena opravy na 1 586 736 Kč. Finanční prostředky byly nakonec zajištěné z dotace Místní akční skupiny - MAS, dotace obce Bohuslavice, darů podnikatelů a firem a velikou část prostředků vynesly farní sbírky v kostele určené na tento účel.

Přesto však ještě stále chybí 93 341 Kč, které je nutno zajistit.

Práce provádí firma Burda stavby s.r.o. ze Štěpánkovic, která vyhrála výběrové řízení a měly by být ukončené v polovině září. Kostel Nejsvětější Trojice v Bohuslavicích oslavil již svých 260 let od výstavby a vysvěcení. Krásná, vznešená barokní stavba se tyčí na vyvýšeném místě uprostřed vesnice a je tak bezesporu nejvýznamnější a nepřehlédnutelnou dominantou, kterou je možné spatřit už z velké dálky.

Význam kostela a jeho dominantní postavení v obci je patrné už ze znaku obce, ve kterém jsou na modrém pozadí tři bílé lilie, což odkazuje na zasvěcení kostela Nejsvětější Trojici a také stříbrná vlnka, která spolu s modrým pozadím znamená hojný výskyt rybníků v této oblasti.

V Bohuslavicích stál starý dřevěný kostel, o kterém je první písemná zmínka z roku 1434. Tuto písemnou výpověď potvrdily vykopávky provedené v roce 1928, které byly provedeny místními občany za dohledu zkušených archeologů z Opavy. Farnost poté spadala pod biskupství olomoucké.

Vnitřní výzdobu kostela sv. Trojice tvoří freskové nástěnné malby se štukou, sochařská výzdoba s reliéfy, obrazová výzdoba, barevná okna (vitráže) a mozaika štítu kostela. Nástěnné malby jsou nádhernou výzdobou stěn a klenby, provedené technikou nazývanou freska, což je malba provedená do mokré omítky.

Autorem freskových maleb je opavský barokní malíř Josef Lasser. Podlaha je dlážděná mramorovou dlažbou. Na stěně nad oltářem je monumentální fresková malba vytvářející iluzi skutečného mramorového oltáře se sloupy a sochami světců.

Ústředním motivem je obraz Nanebevzetí Panny Marie, kterou vynášejí andělé a v nebi ji vítá Ježíš s křížem a Bůh otec. Byla by až do nebe volající nestoudnost nechat takovéto kulturně a architektonicky bohaté místo bez pomoci.

Leo Vitásek, Tomáš Pustka

14.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studenti Mendelova gymnázia v Opavě vytvořili o víkendu nový český rekord v non stop výce. Celkem se vydrželi učit 41 hodin.
5

Studenti vytvořili nový rekord v non stop výuce

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme prvňáčky ZŠ Kravaře-Kouty a ZŠ Štítina

FILMOVÝ KLUB: Rande naslepo

/POZVÁNKA/ Poslední projekce Opavského filmového klubu před Vánocemi si přímo říká o trochu romantiky a sentimentu. Přesně to nabízí německý snímek Rande naslepo.

AKTUALIZOVÁNO

U Borové se našly lidské ostatky. Patřily německému vojákovi

Podaří se někdy v budoucnu zjistit, komu patřily kosterní pozůstatky nalezené poblíž Borové nedaleko Bolatic?

Skauti přivezli Betlémské světlo

Betlémské světlo dorazilo do kostelů i domácností na Opavsku i Krnovsku i díky krnovským skautům.

KOOPERATIVA NBL: Opava - Ostrava 111:78

Zaplněné tribuny opavské víceúčelové haly v sobotu večer přihlížely ostře sledovanému derby Kooperativy NBL. Domácí totiž narazili na regionálního rivala z Ostravy. Utkání bylo vyrovnané do třetí čtvrtky, kdy se Opavané ve skóre trhli a poslední desetiminutovka se dohrávala už jen z povinnosti. Opava nakonec zvítězila 111:78.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT