Koberec rostlin již loni v listopadu pokryl část střechy nad restaurací Víceúčelové haly v Městských sadech. Nebyla to ale premiéra, protože stejná výsadba už byla zrealizována v roce 2015 na zahradním domku v Mateřské škole ve Vávrovicích. Hala ale byla co do velikosti samozřejmě „větším kalibrem“.

Na její střeše aktuálně roste šest druhů suchomilných rozchodníků. Závlaha není nutná, rostlinám stačí obyčejný déšť, dvakrát ročně se do substrátu umisťuje výživa.

„Budova haly se přehřívá a zelená střecha ji bude přirozeně ochlazovat. Plní také izolační funkci, zachytává vodu, která nyní bez využití odteče, nesporný vliv má při čištění vzduchu,“ vysvětlil v loňském roce náměstek opavského primátora Michal Jedlička.

Letos se měla výsadba rozšířit i na další část haly, konkrétně nad hotel. K tomu ale nakonec nedojde. „V rozpočtu s tím bylo počítáno, nicméně z důvodu efektivity nyní zvažujeme vybudování zelené střechy spíše v hustěji zalidněné části města, kde je její potřeba o něco vyšší. Prověřujeme budovy v centru města. Nabízejí se dále školy a školky s rovnou střechou v zástavbě sídlišť. Letos budeme mít vypracovanou studii, kde by byly v Opavě tyto střechy vhodné a možné,“ upřesnil nyní Michal Jedlička.

Kromě těchto zelených střech vyrostou ve slezské metropoli i stejně zabarvené zastávky městské hromadné dopravy. Půjde o zbrusu nový typ zastávek, ne o „ozelenění“ těch stávajících.

„Na místech, kde ještě nejsou tyto zastávky zastřešeny, k tomu dojde novou zastávkou. Aktuálně máme navrhnuty dvě až tři pilotní zastávky, které se letos zrealizují, ideálně během léta. Ještě vyjednáváme s poskytovatelem dotace, který je připraven část nákladů uhradit, tudíž nakonec díky tomu ušetříme,“ přibližuje náměstek. Zelená zastávka bude na Horově náměstí, druhá v Kylešovicích u školy v Hlavní ulici a další pak možná ještě na Kylešovském kopci.

Zelená střechy i zastávky jsou součástí Strategie řízení kvality ovzduší pro Opavu i spolu s akčním plánem až do roku 2024.