V rámci Dne stavitelství a architektury bude v prostorách opavské průmyslovky probíhat řada přednášek a prezentací zaměřených na stavitelství se vztahem k Opavě. Sobota bude také ve znamení Dne otevřených dveří, a to nejen prostor opavské školy, ale i řady dalších stavebních škol, projektových kanceláří a staveb po celé České republice.

V Opavě začíná oficiální program ve 14.00 hodin přednáškou Kristýny Foukalové ze Státního fondu životního prostředí na téma Zelená úsporám. Ve stejnou dobu bude také představovat vedoucí Jan Urbiš firmu Slezské stavby Opava.

Po půlhodině je vystřídá Petr Štejnar z opavského magistrátu, který představí projekt Cyklostesky mezi Opavou a Krnovem. Dalším bodem na programu je integrovaný rozvojový plán pro opavské sídliště Kateřinky.

„Akce je určena pro širokou veřejnost i odborníky, zájemce o studium, ale i absolventy, kteří si chtějí školu po delší době prohlédnout. Lidé, kteří se o stavebnictví a naše město zajímají blíže, dostanou na přednáškách množství zajímavých informací a možná i inspirace,“ uvedla ředitelka opavské průmyslové stavební školy Karla Labudová.

Dny stavitelství a architektury pořádá již potřetí Rada výstavby ČR. Součástí projektu je také vyhlášení stavby roku. „Smyslem projektu je poukázat na význam stavitelství v životě lidí a nutnost počítat při projektech i s budoucností,“ řekla Labudová.

Heslem akce je výrok Georga Pirese: Lidé stavějí mnoho zdí, ale málo mostů.

Radim Kotala