Výjimkou v Opavě jsou dvě gymnázia. „Druhé kolo určitě vyhlašovat nebudeme, už z toho prvního máme velký převis. Dostali jsme celkem 216 přihlášek a přijímáme 90 studentů do tří tříd," poznamenala ředitelka Slezského gymnázia v Opavě Milada Pazderníková.

Rovněž Mendelovo gymnázium má třídy naplněny, a to jak u čtyřletého, tak i u osmiletého gymnázia. Ani Gymnázium Josefa Kainara v Hlučíně nejspíše nevyjde dalším zájemcům o studium vstříc.

„Na šestileté gymnázium určitě druhé kolo vyhlašovat nebudeme a téměř s jistotou mohu říci, že ani na čtyřleté ne. Máme dost studentů, kteří skončili pod čarou," vysvětlila ředitelka hlučínského gymnázia Charlotta Grenarová.

Jedinou výjimkou mezi gymnázii na Opavsku je Základní škola a gymnázium Vítkov, které na čtyřleté studium bude druhé kolo přijímaček vyhlašovat. Naopak na osmileté ne.

Některé učňovské obory se ani neotevřou

Tradičně nejvíce volných míst zůstalo na odborných učilištích. „Druhé kolo už máme vyhlášeno. Samozřejmě ještě čekáme na zápisové lístky. Opět se bohužel potvrzuje krize nezájmu o učební obory. Mohu říci, že v letošním roce s největší pravděpodobností nebudeme otevírat obor Klempíř a Pokrývač," uvedl ředitel Středního odborného učiliště Opava Miroslav Weisz.

Také na Střední škole technické Opava se nejspíše druhé kolo přijímaček uskuteční.

„Na maturitních oborech jej vyhlašovat nebudeme. U těch nematuritních, tedy učňovských, nejspíše ano. Ještě čekáme, kolik studentů se vlastně skutečně zapíše. Největší zájem v prvním kole byl o obor Obráběč kovů," sdělil ředitel školy Josef Vondál.

Druhé kolo přijímaček, a to jak na maturitní, tak i nematuritní obory, budou vyhlašovat také na Střední škole hotelnictví a služeb a Vyšší odborní škole Opava. Druhou šanci dostanou studenti rovněž na Obchodní akademii a střední odborné škole logistické v Opavě, dále na Střední průmyslové škole stavební Opava nebo na Střední škole hotelnictví, gastronomie a služeb v Šilheřovicích.

Jediným oborem, který se zde však nebude otevírat vůbec, jsou Kosmetické služby.

Veronika Bernardová