I strom může být hrdina

Stodvacetiletý, patrně nejmohutnější, strom ve městě napadly dřevokazné houby vějířovce a hrozilo, že strom vlivem rozmarů počasí padne. Než se ale do větví a kmene zakously pily, hledala se cesta, jak strom zachránit.

Nakonec ale rozhodla tzv. tahová zkouška, která potvrdila, že kořenový systém stromu je slabý. Strom byl pokácen a zodpovědnými bylo slíbeno, že se na jeho místě časem objeví nově zasazený strom.

Pod Ptačím vrchem ale zůstal ještě jeden, byť o něco menší, buk. Ten se, tak trochu jako pietu za pokáceného velikána, rozhodlo Občanské sdružení Za Opavu nominovat do celostátní ankety na letošní titul Strom hrdina 2010.

„Opavský červenolistý buk získal v anketě zvláštní ocenění a byl mu udělen příslušný certifikát,“ mohla se za sdružení pochlubit Kateřina Skalíková s tím, že celý soutěžní návrh, včetně historického vývoje části parku v okolí Ptačího vrchu, řady mapa fotografií, mohou čtenáři najít na webových stránkách sdružení Za Opavu.

Za stav jírovců mohou lidé

Podobně jako loni v Opavě řeší letos problematiku nemocných stromů v Hlučíně. V posledních dvou letech se značně snížila vitalita jírovců, které zdobí zdejší Mírové náměstí. Řidší olistění, změna barvy a zmenšení listů je snadno viditelné.

„Důvodem je podle znaleckého posudku stará nefunkční nádrž bývalé benzinové stanice, jejíž strop byl zasypán a rozbit mezi kořeny stromů, což však jejich kořenový systém poškodilo. Další příčinou je pak změna dláždění, která proběhla před pěti lety při rekonstrukci náměstí, a umístění osvětlení přímo u pat stromů,“ vysvětlila Soňa Prášková, vedoucí odboru životního prostředí hlučínské radnice.

Stabilita kaštanů se tak postupně snižovala, a navíc byl jeden z nich napaden dřevokaznými houbami líhou jilmovou a rezavcem datlím. „Především druhý jmenovaný parazit je pro jírovce velmi škodlivý, protože vytváří dutiny sice s menšími, ale o to hlubšími otvory. Následkem ztenčení stěny pak může dojít až ke zlomu části stromu.

V kosterních větvích má již tento strom dutin celou řadu, s přihlédnutím i ke špatnému kořenovému systému se tak stal pro občany rizikovým a nebezpečným,“ pokračovala Prášková.

Místo starých jírovců nové

A tak, aby odvrátilo případné neštěstí podobné tomu před dvěma lety ve Zlíně, rozhodlo město o vykácení všech čtyř stromů. K tomu by mělo dojít příští rok na jaře. Poté budou vysázeny čtyři nové jírovce, tentokrát odrůdy jírovec pleťový, kterou nenapadá klíněnka. Stromy by měly být na náměstí vysazeny už vzrostlé a součástí dohody s dodavatelem stromů je i pětiletá péče o ně.