Na kterých místech Opavska se chystají kácet? A kde naopak zeleň vysazovat?

Například v Opavě v současné době probíhá sezona výsadby, která probíhá do zámrazu. Redakci to řekl tiskový mluvčí radnice Jan Šindler. „Sadí se, nebo se budou brzy sadit křoviny i stromy, například v Kateřinkách u Antonína Sovy, u bývalého házenkářského hřiště a ve vnitrobloku Ratibořská – Grudova.

Kromě nepředvídaných havarijních situací a schváleného kácení jednoho stromu Na Rybníčku v rámci investiční akce teď kácení neprobíhá a nechystá se,“ uvedl Šindler.

Ani v Komárově kácení stromů neplánují. „Kácíme jen v nutných případech, jakými jsou například stáří, nebezpečí a podobně. Připraveny máme prořezávky, tedy oschlé větve, rány na stromech a tak dále,“ uvedl komárovský starosta Daniel Žídek.

Někde stromy ohrožují chodce

Kácení stromů pak mají v plánu v Ludgeřovicích. „Jedná se zejména o některé vzrostlé stromy podél ulice Hlučínská, což je v podstatě hlavní průtah obcí. Některé stromy podél této komunikace jsou již skutečně hodně proschlé a hrozí riziko, že při větším větru nebo námraze by mohl pád větví způsobit velké potíže, nebo dokonce způsobit zranění chodcům na přilehlém chodníku,“ uvedl starosta Daniel Havlík.

Jak jsou na tom s kácením stromů v Budišově nad Budišovkou? Masivní kácení dřevin zde neplánují. „Máme v plánu rekonstrukci zeleně na ulici ČSA, kde je dožívající kaštanová alej. To však bude velmi nákladná záležitost, a tak to budeme řešit s pomocí nějakého grantu,“ podotkl starosta František Vrchovecký a doplnil, že kácejí pouze vzrostlé stromy z bezpečnostního důvodu.

„Když ohrožují okolí nebo po poškození přírodním živlem, tedy větrem, bleskem a tak dále. „Naše město zelení oplývá, přesto pokácené stromy nahrazujeme náhradní výsadbou,“ dodal.

Zeleně není nikdy dost

Redakce pak oslovila také rohovského starostu Daniela Procházku. „Kácení v dohledné době neplánujeme, spíše hledáme dotační prostředky na novou výsadbu. Sice jsme v posledních letech vysadili zhruba 1 000 především alejových stromů a 650 keřů podél polních cest, na kterou jsme získali 100 % dotaci z uznatelných nákladů, ale jsem přesvědčen, že zeleně je stále málo, obzvlášť v naší obci,“ míní starosta.

Jak zmínil, mají již zpracovaný projekt, který řeší výsadbu zeleně v obci, ale i mimo ni. „Předpokládám, že v nejbližší době zpracujeme rovněž projektovou žádost a požádáme o spolufinancování z některého dotačního programu evropské unie,“ uzavřel.