Závěr srpna totiž tráví v kurzech přežití, které jsou atraktivní součástí výuky oboru, o jehož vznik si hlasitě řekly povodně v roce 1997. „Na Slezské Hartě v katastru obce Roudno vede naše posluchače skaut Dalibor Zeman, v Budišově nad Budišovkou pak major Robert Holeš z Velitelství společných sil Armády ČR v Olomouci,“ představuje své spolupracovníky Jan Melecký.

Z postu šéfa oddělení aplikované matematiky Matematického ústavu si jejich hlavní podíl na úspěšnosti a popularitě kurzů nemůže vynachválit. „Oba jsou profesionálové, což studenti oceňují, a na kurzy se vyloženě těší,“ dodává Melecký.

Počasí letos všem zúčastněným mimořádně přálo. Není tedy divu, že na březích Slezské Harty matematiky-krizáky povzbuzovali kolegové z informatických oborů. „I proto, aby tu síla ženského živlu nebyla tak markantní,“ shodly se obyvatelky jediného slovenského stanu v táboře Tatiana Olbertová z Oravské Lesné a Marie Vasiľová z Michalovců.

Zvládnout uzlování, základy vodáckého výcviku a výstup na Velký Roudný nebyl pro ně ani pro jejich spolužáky žádný velký problém. V Budišově nad Budišovkou se tentokrát sešlo dokonce čistě ženské osazenstvo.

„Ale na to se nebere žádný ohled, holky dostaly pořádně zabrat,“ netajil major Holeš. Horolezecký výcvik a slaňování střídalo kladení pastí, bivakování a poznávání rostlin. „Vedoucího jsme si získaly už první den, když jsme ho nechaly tak trochu vyhládnout,“ prozradily Pavla Martiníková z Malé Morávky a Helena Skowronová z Třince u kotlíku při přípravě leča před nejtěžší částí kurzu.

Tou je náročný pochod v členitém terénu a noc strávená ve volné přírodě pod improvizovaným přístřeškem.

(ian)