Neobvyklé, zábavné a možná i fyzicky a psychicky náročné. Těmito slovy by se dalo nazvat to, co se včera dopoledne dělo na Mendlově gymnáziu v Opavě. Studenti prvních ročníků tady totiž měli možnost si na vlastní kůži vyzkoušet, jak těžký život má například vozíčkář či nevidomý.

V průběhu dne tak trénovali pohyb na vozíku včetně komplikovaného výstupu do schodů. Mohli zjistit, zda je jejich škola vhodná pro vozíčkáře a v kterých částech školy by měli hendikepovaní největší problémy.

„Studenti si vyzkoušeli několik paralympijských sportů, jako například basketbal nebo florbal na vozíku. V jedné z učeben si pak mohli studenti zkusit, jak se cítí nevidomí. Nechyběla ani beseda se zrakově postiženým sportovcem,“ vysvětluje pedagog Jan Krejčíř s tím, že je to jediná příležitost v životě, kdy si to mohou vyzkoušet a získat náhled na celou problematiku.

Jak potvrdila koordinátorka projektu Pavla Kukolová, cílem tohoto paralympijského dne je změnit postoj dětí k postiženým. „Co se týká Opavska, byli jsme už ve školách v Hradci nad Moravicí a Pusté Polomi. Čekají nás ještě Kylešovice a Skřipov,“ uvedla Pavla Kukolová a dodala, že projekt je financován Evropskou unií.

(mn, ver)