Velkorysá stavba sestává ze skloněné polokoule o průměru 8 metrů a stupňovitého hlediště pro 50 diváků. Její parametry jsou technickou špičkou. Studentům univerzity slouží od 19. listopadu, kdy byla slavnostně otevřena.

Podle proděkana fakulty Tomáše Gráfa, který měl vybudování planetária na starosti, má jeden obrazový bod na projekční sféře lineární rozměr 2,4 milimetrů.

Stavba čtvrtstoletí, 12. listopadu 2019 v Hlučíně. Dostavba městského úřadu Hlučín.
Dostavbou úřadu se rozšířila kapacita hlučínské radnice

„Obraz je tedy nejen kontrastní, ale i velmi ostrý,“ upřesnil s tím, že samotná projekce je zvláštním druhem promítání na sférickou plochu.

Sloužit má i veřejnosti

Unisféra bude sloužit všem studentům, přednostně se s ní počítá pro studenty astrofyzikálních oborů.

„Rádi bychom ji využili také pro experimentální práce studentů, které budou zaměřeny na kombinaci sférické projekce s dalšími moderními médii, jakými jsou například rozšířená či virtuální realita. Pracujeme však i na tom, aby Unisféru v příštím roce mohli navštívit také studenti středních škol v regionu i zájemci z řad veřejnosti,“ uvedl dále Tomáš Gráf.

Ilustrační foto.
Projekt českých a polských hasičů letos končí

„Unisféra byla z velké části financována z prostředků Evropské unie. Stavební část včetně čtyř nových učeben, studia, klimatizace a zázemí přišla na 20 milionů korun, samotné zařízení stálo 40 milionů korun,“ dodal na závěr tiskový mluvčí univerzity Daniel Martínek.

Unisféru tvoří bezmála 13 metrů široké plátno napnuté na sféru o průměru 8 metrů. Bezchybný obraz pro stereoskopické promítání zajišťuje osm laserových projektorů. O zvuk se starají reproduktory o celkovém výkonu 4500 W. Rozlišení je větší než 5 K, jediný pixel na plátnu má tak velikost pouhých 2,4 mm, čímž se tato tzv. full-dome projekce pyšní stát se nejostřejší v České republice.