Nejlepší snímek, režie, scénář i herec. Všechna tato ocenění získal ve filmové soutěži 48 hours Brno film Banánový Joe autorů z Teamu H.

Tvůrci jsou studenti Slezské univerzity v Opavě z oborů Audiovizuální tvorba, Multimediální technika a Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo.

„Každý soutěžící tým si vylosoval zadání, tedy filmový žánr, repliku a rekvizitu. V našem případě to byl žánr western, replika Kritika není negace a jako rekvizitu banán. Následně se snažíte napsat, natočit, provést postprodukci a odevzdat film v Brně do 48 hodin,“ vysvětluje pravidla soutěž režisér snímku Jan Bubík.

Nejhorší je podle něj příprava a práce s lidmi. Právě proto si ještě před soutěží zkusili přípravné testovací natáčení.

„Po této úmorné zkušenosti to vypadalo, že žádný další film už nebude chtít nikdo z nás točit. Pak jsme si ale společně sedli a řekli si, co nefungovalo a jak to zlepšit. Myslím, že to byl ten rozhodující a posilující faktor,“ řekl Jan Bubík.

Natáčení samotného soutěžního snímku bylo podle něj velmi náročné. Nakonec se jim ale podařilo získat titul Best Film of 2018. Opava přitom bodovala hned dvakrát.

Na druhém místě se umístil snímek Vyhaslá týmu AvtOpava, rovněž ze Slezské univerzity.

Zápletka vítězného díla Banánový Joe je z drsného Divokého západu, kde novinářka jde po stopách pravdy, a důležitou roli zde hrají banány. Pro objasnění obsahu je film dostupný na portálu YouTube.

Snímek bude reprezentovat Českou republiku na filmovém festivalu Filmapalooza v americkém Orlandu na Floridě. Tam se v březnu příštího roku sjedou vítězové soutěže 48 hours z celého světa.

Mimo hlavní cenu budou soutěžící bojovat o místo mezi nejlepšími filmy roku 2018. Tak by se dostali přímo na oficiální promítání filmového festivalu v Cannes.