Byly vytipovány a osloveny tři střední školy – Mendelovo gymnázium, Střední škola průmyslová a umělecká a Střední škola Husova ulice. V každé z nich jedna třída, která měla za úkol oznámkovat vysvědčení týkající se kulturního a sportovního vyžití, životního prostředí a dopravního spojení v našem městě.

Dále mohli studenti úředníkům a šéfům Hlásky udělit „třídní důtku“ a nebo „mimořádnou pochvalu“.

A jaké vysvědčení by od studentů dostali? Z průměrných výpočtů vyplývá toto hodnocení: za kulturní vyžití dvojku, za vyžití sportovní rovněž, životní prostředí oznámkovali trojkou stejně jako dopravní spojení. Celkové hodnocení práce Hlásky se ustálilo na čísle 2,66.

Pomyslnou třídní důtku by mladí lidé radnici udělili za chybějící kvalitní kino a bazén, za špatnou údržbu chodníků, plýtvání peněz na jejich údržbu a úpravu, která stejně dlouho nevydrží, za mizerné dopravní spoje, a za přítomnost vietnamských prodejců v centru včetně Obchodního domu Breda.

Mimořádná pochvala od opavských studentů by směřovala za kulturní program vánočních trhů, vánoční výzdobu, cyklostezky a dopravní obchvat.

Studenti nejsou lhostejní

Je čtvrteční dopoledne 21. ledna a na třídu 4.D Mendelova gymnázia čeká netradiční vyučovací hodina: každý z nich tvoří vysvědčení opavským radním. Ředitel gymnázia Petr Pavlíček dává najevo pochyby o celé akci, neboť se domnívá, že mladá generace má své vlastní starosti a tyto záležitosti jsou jim cizí.

Nakonec se však tyto obavy nenaplňují. Studenti, i přes počáteční rozpaky, přistupují k celé věci zodpovědně a během chvíle již zaznamenávají na předložená vysvědčení vše, co jim leží na srdci. Je vidět, že mají co říci a situace v Opavě jim není lhostejná.

4. D, Mendelovo gymnázium v Opavě

Také třídu 3. OP Střední školy na ulici Husova čeká následující den ozvláštnění výuky. I v tomto případě se setkáváme s pochybami ředitele Josefa Vilímce týkajícími se zájmu studentů o věci veřejné.

Samozřejmě se i tady, tak jako na všech školách, najdou studenti, kteří celou věc berou jen jako příjemné oddálení svých školních povinností. Na druhé straně však zbývá více těch, kteří vědí, že se jich tato problematika úzce dotýká a zajímají se o ni. Není tedy divu, že se po chvíli mezi nimi rozvíjí prudká debata.

I díky tomu se doba, kterou tito mladí lidé věnovali zpracovávání vysvědčení, o malou chvíli protáhla.

3. OP, Střední škola, Opava, Husova ulice.

Kritika Slezanky a monopolu OKO

Zmatky v úpravách silnic, obecní dům, Slezanka, doprava, nesmyslné poplatky, policejní hlídky, zužování jízdních pruhů či jízdní řády. To jsou některé z věcí, za které by studenti třetího ročníku Střední školy průmyslové a umělecké v Opavě udělili třídní důtku radnici.

Nejčastěji zmiňovali studenti Slezanku. „Udělil bych třídní důtku za obrovskou částku, za kterou radnice zakoupila Slezanku,“ zmínil jeden ze studentů. Další pak udělili důtku architektonickým návrhům, které označili za příšerné.

Trnem v oku jim byla také doprava – úpravy silnic, obchvat a jízdní řády. V některých věcech ale studenti radnici pochválili. Šlo například o zajímavé kulturní akce, cyklostezky, program vánočních trhů, vánoční výzdobu města či odklízení sněhu.

Studenti 3. ročníku Střední školy průmyslové a umělecké v Opavě.

Zajímavá byla poznámka jednoho ze studentů, který kritizoval radnici za zrušení tržnice. Jak student konstatoval, že zrušení tržnice má za následek přesunutí vietnamských prodejců do kamenných obchodů. Což nepovažuje za nejlepší.

Další student se pak nechal slyšet, že by bylo skvělé, kdyby mohli o více věcech týkajících se města rozhodovat občané. Další student pak vytkl vytvoření kulturního monopolu OKO a nerovnost vůči ostatním kulturním organizacím.

Primátor Zbyněk Stanjura: Je dobře, že se mladí zajímají o veřejný život města

Redakce předložila výše uvedené výsledky primátoru města Opavy Zbyňku Stanjurovi (ODS). Přinášíme plné znění primátorova vyjádření na hodnocení studentů:

„Je velmi dobré, když se mladí lidé zajímají o veřejný život města, ve kterém žijí či studují. Je pochopitelné, že každá generace má jiné priority a klade důraz na jiné aspekty života města. Nejmladší generace pochopitelně nemůže mít zastoupení v zastupitelstvu, proto jsou velmi cenné jejich postřehy.

Důležité je zaměřit se na to, co kritizují. Kvalitní kina vzniknou v centru města v rámci developerských projektů v roce 2011. Připravujeme projektovou dokumentaci pro výstavbu nového bazénu v prostoru mezi halou a koupalištěm. Ještě letos bychom rádi získali územní rozhodnutí.

Veřejnou dopravu mimo město Opava nemůžeme ovlivnit, to je věc dopravců a kraje, který tuto dopravu financuje. Vyšší kvalitu a kulturu prodeje mají zajistit developerské projekty v centru města.“