Vznikla populárně-naučná road movie, která bude mít slavnostní online premiéru ve čtvrtek 25. února.

Autoři snímku si ze své cesty přivezli mnoho filmového materiálu, se kterým pracovali rok a půl.

„Dva z nich jsou dosud našimi studenty, třetí je již absolventem. Vytvořili symbiózu cestopisu a vědecko-popularizačního žánru. Diváci budou jejím prostřednictvím moci navštívit řadu míst severního Chile, nejsušší poušť na světě a některé oázy v ní, nasají atmosféru prostředí, které si ne každý s Jižní Amerikou spojuje a v Evropě nic podobného nenajdeme. Stejnou exotiku budou obdivovat i při pohledu na noční oblohu, která je snad ve všech ohledech na jižní polokouli krásnější než u nás,“ přibližuje mluvčí Slezské univerzity Opava Karin Martínková.

Podmínky pro pozorování noční oblohy jsou v Chile na vysoké úrovni, což dokazuje i fakt, že zde astronomové staví velké observatoře.

„V Chile je opravdová tma, kterou v Evropě nenajdeme. Nejvíce nás zaujala zejména neskutečně krásná noční obloha. Mléčná dráha je přímo nad vámi. Z dostupných destinací bych něco podobného hledal na Kanárských ostrovech nebo v poušti Negev v Izraeli. Ale optimálně v létě. Ne kvůli počasí, ale z důvodu nejlepšího výhledu na Mléčnou dráhu,“ vysvětluje jeden z autorů Jiří Dobrý.

Během expedice zažívali i chvíle, kdy se báli o své zdraví. Ve vysokých nadmořských výškách se hůře dýchalo, na klidu jim nepřidalo ani varování před kriminálními živly v některých městech. Během zatmění i omylem došlo k vypnutí kamery. Naštěstí ale vše skončilo úspěšně.

Premiéru filmu Do Chile za zatměním Slunce mohou zájemci zhlédnout 25. února od 17 hodin na webu www.zatmenislunce.cz nebo na YouTube kanálu Dobré vědět. Po projekci bude následovat beseda s tvůrci. Snímek, který bude uveden v rámci připomenutí 30. výročí vzniku Slezské univerzity, si zde lidé mohou pustit do 28. února.