Nejlepší z nich postupují do celostátního kola, které se uskuteční v polovině června v Prostějově. Ve čtvrtek 10. května se do budovy Mendelova gymnázia sjelo 127 studentů středních škol ze všech okresů Moravskoslezského kraje, aby představili své vědecké projekty v rámci krajského kola středoškolské odborné činnosti. Jejich práce posuzovaly odborné poroty.
Hlavním organizátorem soutěže byl Jan Mayer ze SVČ Korunka z Ostravy. Zastoupeny byly samozřejmě i opavské školy a školy bývalého opavského okresu. Jejich studenti bodovali například v oboru biologie, kde první místo získala Nikola Ambrožová z vítkovského gymnázia, matematika, v které si vítězství odnesla dvojice Martin Caletka a Darja Stříbná ze Slezského gymnázia, nebo ve fyzice, kde prvenství obhájil Libor Šmejkal z Mendelova gymnázia.
Z vítězství a postupu do celonárodního kola se mohou radovat také Radana Barčová z hlučínského gymnázia (obor pedagogika, psychologie, sociologie) a dvojice Denisa Kalužová a Tomáš Solný (zdravotnictví) a Adam Zajíček a Tomáš Solný (geologie a geografie) z Mendelova gymnázia. Hned první i třetí místo v oboru historie si ale z Opavy odvezl Vít Hinčica z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě.
Pomyslnou bronzovou medaili obdržel za svou práci o zásobování Moravské Ostravy a přilehlých oblastí na počátku 1. světové války, vítězství pak za projekt o historii pionýrské dráhy v Ostravě. „Jsem překvapen, je to opravdu velký úspěch,“ sdělil nám své dojmy krátce po vyhlášení Vít Hinčica, který se tématem vítězné práce začal zabývat díky svému otci. „Prvotní impulz přišel od mého otce, který se před lety zabýval historií pionýrské dráhy v Opavě, která zde jezdila v bývalých Gottwaldových sadech,“ dodává maturant, kterého zajímá politologie a mezinárodní vztahy a chtěl by v budoucnu studovat ve Francii.