Hlasujte v anketě >>> Obtěžují vás pouliční prodejci?

Ostrožnou ulicí v Opavě vás takřka nenechají projít. Jen vás uvidí, začnou vás na první pohled solidně vypadající muži zdravit a ptát se, co máte za mobilního operátora. Rázní občané je pošlou do patřičných mezí, ti slušní se vymluví, že nemají čas. Slabší povahy se upíšou na dva roky k paušální smlouvě.

Nejedná se však pouze o operátory. Od pokoutných prodejců si můžete zakoupit parfém nebo přispět na dobročinnou sbírku. Jak už jsme ale informovali, ne vždy se jedná o charitu, ale o podvodníky. Ti sázejí na to, že se v opavské spektru pouličních prodavačů ztratí.

Když naše redakce vyrazí do ulic dělat obyčejnou anketu, po pouhém pozdravu se lidé ohrazují: „Já ale žádný telefon nechci! Nemám na vás čas!“

S pouličním prodejem mají zkušenosti i jiná větší města v kraji. V Hlučíně na náměstí rovněž narazíte na prodejce s kosmetikou a jiným zbožím. Ti se však v městě objevují jen nárazově, jejich přítomnost v centru tak není pravidelná. „Nemáme s pouličními prodejci nějaký zásadní problém. Tím pádem ani vedení města neuvažuje o přijetí nějakých opatření, která by tyto aktivity omezily,“ potvrdil mluvčí hlučínské radnice Miroslav Pech.

V dalších městech na Opavsku naopak pouliční prodejce občané vítají. „Máme v Kravařích dva prodejce z ciziny, kteří však nepodnikají na našem pozemku. Bohužel zákon toto povoluje, takže my s tím mnoho nenaděláme,“ řekl starosta Kravař Andreas Hahn. Ten také potvrdil, že stížnosti na tyto aktivity cizinců zatím nejsou a občané naopak těší. Což se však projevuje na výdělcích místních podnikatelů.

Ostatní města, jako je například Vítkov, se s pouličním prodejem téměř nesetkávají. „Občané si zvykli tyto prodejce odmítat. Ti pak ve Vítkově nemají žádný zisk, proto tady nejsou,“ vysvětlil vítkovský místostarosta Zdeněk Hegar.

Na pochůzkový prodej si došlápli například radní v Olomouci. Už dva měsíce zde platí vyhláška, která pochůzkový prodej na některých místech města, jako je například Horní náměstí a vlakové nádraží, omezuje. „Snížil se počet stížností od občanů. Samozřejmě si to pochvalujeme, protože teď už se dá městem bez problému projít, aniž by vás někdo obtěžoval,“ sdělila naší redakci tisková mluvčí Olomoucké radnice Jana Doleželová.

I Hláska ví, že je s pochůzkovými prodejci problém. „Žádali jsme o vyjádření naše právníky, kteří jejich omezení vidí jako značný problém, protože by bylo nutné tyto prodejce omezit místně i časově,“ sdělila tisková mluvčí města Lada Dobrovolná. V budoucnu by se ale opavské vedení rádo Olomoucí inspirovalo.

„Budeme v Olomouci sledovat situaci, a pokud tam bude nová vyhláška fungovat, rádi vedení města požádáme o jejich zkušenosti a o vydání této vyhlášky budeme uvažovat,“ slibuje Dobrovolná.

Klára Jarošová, Andrea Jarošová