Krizovou situaci řeší členové rybářského svazu a majitelé rybníků. Kvůli suchu mají na chovech pod svými správami extrémní počet uhynulých ryb. Situace je špatná zejména na menších tocích, kde se chová pstruh potoční.

„Dva až tři potoky nám vyschly už jednou před lety, ale tak extrémní jako letos to nebylo. Vysychají už i silné potoky, jako je Deštná," říká hospodář výboru Českého rybářského svazu Miroslav Kiszka.

Takových míst je na Opavsku celkem osm. Kritický stav přetrvává na Hradečné, kde jsou roční pstruzi, a Hvozdnici pod Jakartovicemi, kde v dubnu vysazovali plůdek. Zbylých šest oblastí včetně Raduňky, Melčského potoka či Melečka už vyschlo a pstruzi uhynuli.

Situaci by podle všeho nezachránily ani přívalové deště a škody se počítají v desítkách tisíc.

„Pořizovací cena plůdku do čtyř potoků zhruba padesát tisíc, když je po dvou letech sloví, mají ryby hodnotu padesát až šedesát tisíc korun," dodává Kiszka. Problém je i na rybnících, kde se vedra podepsala hlavně na stavu populace lososovitých ryb.

„Jestli budou horka pokračovat daůších deset dní, asi jsme skončili. Lososovité ryby uhynuly, kaprovité se ještě drží. Voda se neobnovuje, denně hladina rybníků klesá o dva až tři centimetry. Ryby tak nemají dostatek kyslíku a nemohou se ukrýt před predátory," komentuje Pavel Vaněk, vlastník rybníků v Neplachovicích a Sosnové.

Na druhém zmíněném místě se budou rybáři pokoušet zachránit až patnáct metráků ryb přesunutím do níže položeného rybníka.

Zatímco rybářům nezbývá než začít počítat škody, extrémní horko zatím zvládají zahrádkáři. Ti zalévají jen to nejnutnější. „Nepršelo už dlouho a i tak zachytím jen několik litrů, takže musím zalévat vodou z vodovodu," uvedl Josef Chlebiš z Českého zahrádkářského svazu Iris Hlučín.

Problém nastává při výstavách. Vedra se na rostlinách podepisují, takže nemají výstavní parametry: „O víkendu vystavujeme mečíky. Bohužel jsou krátké a slabé. Většina jich už odkvetla a další už nepokvetou."

Problém s vodou měly i některé obce na Opavsku. Především v období prvních teplých dní, kdy lidé začali napouštět bazény, obecní zdroje téměř nepokryly spotřebu. Týkalo se to například Píště, Březové nebo Bolatic. „V současné době máme ve vodojemu hladinu ve výšce jednoho metru a sedmdesáti centimetrů, pořád je to ale dostačující. Standardně je hladina ve třech metrech.

I kdyby horka trvala delší dobu, nepředpokládám, že bychom museli zajištovat alternativní zdroj vody," říká k aktuální situaci bolatický starosta Herbert Pavera.

Barbora Halbová, Pavel Kubný