„Papírový model kaple je v pořadí již druhý model, který jsem pro obec Suché Lazce bez nároku na honorář zpracoval. Prvním modelem byla hasičárna Sboru dobrovolných hasičů Suché Lazce, která vyšla v dubnovém Sucholazeckém zpravodaji," vysvětlil David Závěšický.

Model hasičárny připravil k 130. výročí místního sboru dobrovolných hasičů. Model kaple měl zase připomenout 80 let od postavení té skutečné. „Chtěl jsem navázat na práci pana Vinárka ze Suchých Lazců, který v minulosti postavil pro obec tři jiné papírové modely," doplnil Závěšický.

Své modely zdarma nabízí ke stažení na webu obce.

Ohlasy k modelům jsou podle jeho slov velmi kladné. „Hasičárnu si stáhlo od dubna celkem 453 lidí a kapli, která je on-line teprve týden, asi 219 uživatelů," upřesnil Závěšický. Občané Suchých Lazců dostali v rámci prosincového zpravodaje vystřihovánku modelů zdarma do schránek v počtu asi 335 výtisků.

Závěšického práci ocenilo také několik modelářů z celé České republiky. „Oceňovali především realistické zpracování a vysokou úroveň detailů. V obci jsem také zaznamenal hodně kladných ohlasů," uvedl dále autor modelů.

Modely navrhuje v měřítku 1:100, a to s ohledem na možnosti tisku ve zpravodaji. „Modely jsou navrženy tak, aby méně zkušený modelář mohl některé detaily takzvaně vynechat. Model i tak bude vypadat dobře. To rozšiřuje možnosti pro skládání více lidem," uzavřel Závěšický.

Do budoucna chystá modely dalších významných staveb v obci.

Milan Freiberg