Lidé, kteří pravidelně obrážejí lesní porosty, se už letos několikrát vrátili domů s prázdnou anebo s úlovky, jež téměř ani nestojí za zmínku.

Ilustrační foto„Letos bych se nebál houbařskou sezonu označit za kritickou. Převládající sucho a nedostatek deště samozřejmě neblaze působí na celou řadu věcí, les a růst hub nevyjímaje. I když si na houby velmi rád zajdu do nedalekého Chuchelenského lesa, letos jsem se o to ještě z právě zmíněných důvodů nepokusil,“ komentoval Matěj Boček z Bolatic a ještě připojil několik postřehů:

„Můj děda je v lese téměř pořád, přesto za celou letošní sezonu našel asi dva praváky, ještě k tomu oba naskrz prolezlé červy. Nechci být přílišným pesimistou, ale u nás v nižších polohách vidím houbařskou sezonu za odpískanou.“

A houby zatím nerostou ani v nedalekých Bohuslavicích. Okolí této obce na Prajzské je přitom houbařům skoro každoročně zaslíbeno. Mimo jiné se tam dají najít pýchavky, což dokumentují nesčetné nálezy místních z let minulých.

Letos ovšem zatím ticho po pěšině.

„Doposud jsem neslyšel nic o tom, že by zde někdo našel něco zajímavého. Ani pýchavky. V našich končinách se houbám momentálně nedaří. Byl jsem však v Beskydech a tam jsem našel,“ uvedl bohuslavický občan a obecní fotograf Leo Vitásek.

Situaci v lesích bedlivě sledují také odborníci. Jedním z nich je opavský mykolog Vít Balner. I přestože houby na Opavsku nerostou, sezona je podle něj zatím lepší než ta loňská.

„Je to naprosto jednoduché. Bez vody houby nebudou. Všechno je to o počasí. Tento rok není nejhorší. Poslední tři týdny ovšem nerostlo téměř nic. Stačí však, aby více zapršelo, a situace se během krátké doby může změnit,“ přiznal Vít Balner, který v Ostravě provozuje i mykologickou poradnu.

Ani tam se ale vzhledem k okolnostem momentálně dveře netrhnou.

„Poradna je v současnosti bez práce. Nevozí se sem houby ani z Beskyd, přičemž tam na tom v našem kraji byli relativně nejlépe,“ uzavřel.